drupal
Książki o drupalu
Wybór książek o Drupalu po polsku nie zachwyca. Zdecydowanie więcej (i bardziej aktualne pozycje) oferuje PACKT Publishing. Poniżej kilka propozycji dla władających językiem Szekspira i chcących szybko poznać możliwości Drupala - zarówno od całkowitych podstaw po naprawdę zaawansowaną tematykę.
Na razie skrótowo opisuję co znajdziesz w książkach, nieco później do części z nich pojawią się osobne, szczegółowe (i obiektywne) recenzje.
Ostatni wpis
Uwierzycie, że mój blog od 10 lat napędzany jest Drupalem? Zaczynałem chyba od 4.6 a kolejne update'y doprowadziły mnie do 6.x, ale na tym koniec. Nie mam zamiaru migrować do 7.x ani 8.x. Nowy blogasek będzie postawiony od zera. Na jakiej platformie? Jeszcze nie wiem, rozważam kilka opcji.
Wkrótce niniejsza strona zostanie skonwertowana na statyczny HTML i przeniesiona pod inny adres. Do zobaczenia w nowej rzeczywistości...
Budowanie drupalowej organizacji
Jeśli zależy Ci na rozwoju Drupala to koniecznie zajrzyj na GitHub, gdzie trwa dyskusja nad powołaniem formalnej organizacji wspierającej promocję tego systemu w Polsce.
Strona główna wykluwającej się organizacji to na razie https://github.com/Drupa... a najważniejsz "gorące" tematy, gdzie powinieneś zostawić swój komentarz (najpierw rejestrując się w społeczności w tym wątku) to:
- wysokość składek - zadeklaruj poziom składki jaki Ci odpowiada, składka będzie średnią ze wszystkich deklaracji,
- ochotnicy do władz - zgłoś się, jeśli nie chcesz aby ktoś inny decydował o działaniach organizacji!
- dyskusja o statucie organizacji - włącz się i miej wpływ na strukturę, obowiązki i zasady działania.
Obywatelu! Jeśli teraz nie włączysz się do dyskusji to potem pretensje miej tylko do siebie :)
Notatki po spotkaniu [BOF] JAK PROMOWAĆ DRUPALA W POLSCE
Kolejny rok mija a polskiej społeczności Drupalowej jak nie było tak nie ma. Tym optymistycznym stwierdzeniem rozpoczęliśmy dyskusję "[BOF] JAK PROMOWAĆ DRUPALA W POLSCE" w piątek (16 maja 2014) otwierając tym samym Drupal Camp Wrocław 2014. Przyjechało kilkanaście osób, co uważam za niezły wynik, biorąc pod uwagę pogodę i termin, a nasza dwugodzinna dyskusja zaowocowała nawet paroma konkretnymi ustaleniami.
Na początek zastosowaliśmy najstarszy chwyt świata pod tytułem "każdy mówi kilka zdań o sobie". Następnie każdy miał też dodać kilka zdań o jego subiektywnym zdaniu o tym czego mu brakuje w społeczności, co powinniśmy zrobić, żeby to naprawić no i jak promować tego "nieszczęsnego" Drupala.
Poniżej wypunktowałem listę ciekawszych wątków:
- uczestnicy niemal jednogłośnie uznali, że obecny brak jednego "centralnego" a przede wszystkim "oficjalnego" miejsca, które byłoby "bramą do świata Drupala" nie służy wizerunkowi tego systemu w Polsce,
- ta nieokreślona witryna "centralna" miałaby być wizytówką naszej społeczności, a więc musiałaby "tętnić życiem", zawierać materiały startowe dla wszystkich grup docelowych, stanowić też zbiór drogowskazów do innych wartych odwiedzenia miejsc,
- padło stwierdzenie, że najwygodniej byłoby taką witrynę zbudować na bazie drupal.pl - o ile właściciel (Paweł Gawłowski) na to się zgodzi; odpadłby problem kolejnej "opuszczonej" witryny (vide drupal.org.pl), przenoszenia kont użytkowników itd; padł pomysł aby poprosić Pawła o przekazanie drupal.pl albo ewentualnie uzyskać adres poland.drupal.org;
- jednak powyższa kwestia jest chyba do ustalenia dopiero po rozstrzygnięciu następnego na liście zagadnienia, czyli...
Pierwszy sukces drupalowo-zawodowy
Strasznie lubię się chwalić, jeszcze bardziej lubię jak mnie chwalą, więc nie krępujcie się i lajkujcie, komentujcie etc.
Donoszę, iż odniosłem swój pierwszy, mały, skromny sukcesik w temacie zaszczepiania Drupala na gruncie korporacyjnym. Niektórzy uznają go za śmieszny i nic nie znaczący, ale pracownicy IT z dużych organizacji powinni moją radość z tego pierwszego wdrożenia zrozumieć i podzielić, jako że pewne oczywiste rzeczy w sektorze MSP nie są wcale tak łatwe na poziomie dużej korporacji*.
Wracając do meritum - z jednej strony bardzo chcę się już pochwalić, z drugiej muszę zastrzec, iż strona, którą zaprezentuję nie jest siódmy cudem świata. Jest za to robotą wykonaną w 100% samodzielnie (nie licząc szablonu html+css, który dostałem do zaadaptowania) i, co dla mnie nawet ważniejsze, pierwszym (znanym mi) przypadkiem użycia Drupala do strony będącej stroną główną jednej ze spółek grupy kapitałowej KGHM (Pol-Miedź Trans) i hostowanej na naszych serwerach. Mam nadzieję, że ten skromny serwis po pierwsze ucieszy fanów Drupala (szukających argumentów pod tytułem "popatrzcie na firmę X - oni już go używają") a po drugie nie będzie ostatnim drupalowym wdrożeniem w mojej firmie.
Zatem, po tych wszystkich wstępach i zastrzeżeniach, zapraszam na http://pmtrans.com.pl/ i podaję kilka szczegółów:
- Drupal 7
- szablon zaadaptowany z html+css dostarczonego przez podwykonawcę, będzie jeszcze dopieszczany jak na stronę zawita więcej treści w poszczególnych działach,
- użyte moduły każdy doświadczony rozpozna - ale naprawdę niewiele tego, w Drupalu 8 chyba 80% byłoby w core. Nacisk położony głównie na narzędzia dla redaktorów czyli narzędzia WYSIWYG,
- rodzaje zawartości i webformy pod aktualności, ogłoszenia, rekrutację, reklamacje, usługi i tabor,
Mój tekst o OpenPublic w miesięczniku "IT w Administracji"
W listopadowym numerze miesięcznika "IT w Administracji" znalazł się mój tekst opisujący instalację i wrażenia z użytkowania OpenPublic. Jest to dystrybucja Drupala przeznaczona do witryn wszelkiego rodzaju jednostek publicznych, NGO, stowarzyszeń i tak dalej.
Tekst zajmuje około 5 stron i mam nadzieję, że pomoże zdobyć kilku nowych użytkowników w sektorze publicznym, bo OpenPublic i sam Drupal sprawdzają się w takich klimatach bardzo dobrze - wystarczy rzucić okiem na wdrożenia opisywane przez Driesa czy referencje umieszczone na stronie OpenPublic.
Polska drupalowa jesień
Żeby się nie powtarzać podam tylko link - http://blog.elimu.pl/976...
servicelinks
Żyje się nam wszystkim szybko, więc musimy zwiększać efektywność. Nie chce mi się pisać wszystkiego osobno na fejsie i gieplusie, poza tym wolę mieć swoje, jakże głębokie przemyślenia, we własnej bazie, na własnej stronie, której nikt mi nie skasuje... będę więc pisał na blogu a za pomocą modułu servicelinks udostępniał to tam gdzie trzeba jednym kliknięciem. Zastanawiam się tylko jak teraz "zassać" do własnej bazy ewentualne komentarze... może jest na to jakiś sposób?
Profesjonaliści
Poniżej moja odpowiedź do "profesjonalisty", który chce używać Drupala do postawienia sklepu na Ubercart, ma problemy z Views i zraził się tym, że nie uzyskał pomocy, mimo, że napisał na forum i do 3 różnych osób.
Ciekawe czy zastanowił się dlaczego w jednych wątkach ludzie sobie chętnie pomagają a w innych jakoś nie...
Dostaję tygodniowo kilka próśb o pomoc, z czego po skierowaniu na forum drupal.pl jakieś 10% osób wraca z żalem. Piszą, że są rozgoryczone poziomem pomocy do Drupala w Polsce, rozczarowane i w ogóle jest to wg nich nie do pomyślenia, że one piszą a nikt im nie odpowiada.
Nieprawda - ja im odpowiadam. W poniższy sposób:
"
Witam,
Pisze pan, że chce profesjonalnie wykorzystywać Drupala. Proponuję zatem podejść do sprawy profesjonalnie i:
a) profesjonalnie zadawać pytania, bo to co pan wysłał mailem jest tak zagmatwane i niejasne, że nawet nie chciało mi się nawet przeczytać 2 raz i przeanalizować.
Proponuję chociaż przeczytanie tego co się napisało. Ten nawyk wyrabia pisanie na jakimś surowo moderowanym forum bo wtedy, po pierwszych kilku kopach od moderatora i użytkowników, 3 razy się człowiek zastanowi zanim kliknie "wyślij".
b) nie liczyć że każdy tylko czeka na Pana pytanie i ma czas zainstalować sobie drupal+views+ubercart, zrobić galerię produktów, skonfigurować pola i w końcu dostarczyć odpowiedź w postaci pokazu slajdów ze strzałeczkami i bogatym opisem jak to zrobić.
Pomoc na forum jest nieobowiązkowa i bezpłatna a wszystko co bezpłatne jest nieprofesjonalne z założenia. Można zawsze zmotywować forumowiczów do pomocy - wyznaczając jakąś gratyfikację, albo chociaż zadając pytanie w sposób maksymalnie czytelny i jasny.
c) liczyć się z kosztami. Jeśli chce Pan osiągnąć szybkie efekty bez trudu to jest szereg firm, które świadczą wsparcie i szkolą z Drupala. Może 2 dni z trenerem byłoby lepsze niż 2 miesiące użerania się na forum?
Drupal 7 w praktyce. Własna strona WWW w jeden dzień
Na stronach Helionu jest już okładka, cena i planowana data wydania książki "Drupal 7 w praktyce. Własna strona WWW w jeden dzień".
Myślę, że książka będzie ciekawym uzupełnieniem obecnych na rynku pozycji (szczególnie niedawno wydanej książki Todda Tomlinsona) . Nie skupia się bowiem na wyjaśnieniu podstaw i mechanizmów działania Drupala (o tym jest już w innych książkach i starałem się ten obszar maksymalnie streszczać). Zamiast tego jest w niej opisany proces budowy jednej konkretnej witryny, ze szczególnym uwzględnieniem etapu implementacji (choć analiza, projekt i utrzymanie też jest skrótowo omówione).
Serwis jaki w książce opisuję jest zalążkiem systemu dla "uniwersalnej" organizacji i zawiera typowe funkcje takie jak publikacja wiadomości na stronie głównej, forum dyskusyjne, ale także rzadziej spotykane jak lista inicjatyw (projektów), podpinanie do nich zadań i notatek.
Napisałem "zalążkiem" nie bez przyczyny. Na 200 stronach nie dałem rady opisać wszystkiego co bym chciał, jednak postarałem się pokazać kilka uniwersalnych mechanizmów, które można powielać i w ten sposób rozbudować system o kolejne kawałki/klocki/bloki.
Dodam jeszcze, że w trakcie prac nad książką powstała faktyczna witryna, która wkrótce będzie dostępna pod adresem http://gruparobocza.net. Tam postaram się "kontynuować" wątki zaczęte w książce.
Tak czy inaczej miłego czytania!
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- następna ›
- ostatnia »
Ostatnie odpowiedzi