25
li.
2008
palikowski

Książki o drupalu

Wybór książek o Drupalu po polsku nie zachwyca. Zdecydowanie więcej (i bardziej aktualne pozycje) oferuje PACKT Publishing. Poniżej kilka propozycji dla władających językiem Szekspira i chcących szybko poznać możliwości Drupala - zarówno od całkowitych podstaw po naprawdę zaawansowaną tematykę.

Na razie skrótowo opisuję co znajdziesz w książkach, nieco później do części z nich pojawią się osobne, szczegółowe (i obiektywne) recenzje.

UWAGA, artykuł zawiera linki z identyfikatorem programu partnerskiego PACKT Publishing, szczegóły na samym końcu strony. Będzie mi (i mojej żonie :P) niezmiernie miło, jeśli zdecydujesz się na zakup korzystając z tych linków.

Building Powerful and Robust Websites with Drupal 6

Świetna pozycja dla zaczynających przygodę z Drupalem, systemami CMS czy nawet budowaniem stron internetowych. Skupia się na szczegółowym omówieniu wszystkich mechanizmów jakie w Drupalu znajdziemy, sposobów instalacji, obsługi, konfiguracji i wdrażania witryn. Książka jest uaktualnieniem w stosunku do poprzedniej, bardzo popularnej, pozycji tego samego autora (Drupal: Creating Blogs, Forums, Portals, and Community Websites, dla drupala 4.7).

Warto zapoznać się z dostępnym do pobrania za darmo rozdziałem 7 - traktującym o zaawansowanej zawartości.

A co w innych rozdziałach?

Rozdział 1 wprowadza w świat Drupala - dowiesz się czym jest, poznasz jego historię, plany rozwojowe i funkcje. Przybliżono w nim też drupalową społeczność, sprawiającą, że Drupal to nie tylko kawałek kodu, ale też ogromna rzesza ludzi pracujących nad jego rozwojem, zebranych w struktury projektowe, zorganizowane wokół for dyskusyjnych, systemów kontroli wersji, list znanych błędów, propozycji zmian itd.

Rozdział 2 to wykaz niezbędnych do rozpoczęcia przygody z drupalem na maszynie developerskiej. Po uruchomieniu środowiska (serwer www, baza danych, PHP) i instalacji drupala (z omówieniem typowych problemów tego etapu) zostaniemy oprowadzeni po świeżo zainstalowanym systemie.

Rozdział 3 to przykładowe poszerzanie funkcji drupalowych - dodawanie modułów, bloków, ich konfiguracja, współpraca z systemem menu, pobieranie modułów dodatkowych.

Rozdział 4 omawia podstawowe zagadnienia administracyjne i konfiguracyjne, takie jak ustawienia nazwy serwisu, systemu plików i inne ważne parametry naszej instalacji.

Rozdział 5 szczegółowo omawia system ról i uprawnień wbudowany w Drupala.

Rozdział 6 zaczyna dotykać sedna sprawy - zarządzania treścią. Omówiono w nim rodzaje zawartości, możliwość ich definiowania, dodawania, administrowania i poszerzania o funkcje dostępne w popularnych modułach.

Rozdział 7 przedstawia zaawansowane możliwości kategoryzowania treści, oraz możliwości generowania treści dynamicznej, z niewielką pomocą PHP i JS.

Rozdział 8 pokazuje jak korzystać z systemu szablonów w celu stworzenia atrakcyjnego i funkcjonalnego (używalnego?) interfejsu dla użytkownika strony (w tym i administratora).

Rozdział 9 omawia bardziej zaawansowane zagadnienia związane z treścią dynamiczną. Dowiemy się nieco o wbudowanej bibliotece jQuery (czyli AJAX), jak i o wyzwalaczach i akcjach, za pomocą których zbudujemy skomplikowany przepływ zawartości (workflow).

Rozdział 10 prezentuje zagadnienia związane z byciem administratorem witryny opartej o Drupala. Od wykonywania backupów, przez zadania cron, aktualizację modułów - wszystko o czym powinieneś wiedzieć.

Dodatek A porusza temat przenoszenia środowiska developerskiego czy testowego na produkcyjne. Dowiesz się zatem jak przygotować i przetestować nowe funkcje na swoim komputerze a potem przenieść zmiany na serwer.

Drupal 6 Site Builder Solutions

Coś dla osób lubiących uczyć się poprzez budowę konkretnej strony. Książka pokazuje proces tworzenia realnej witryny dla fikcyjnego klienta biznesowego. Kolejne rozdziały prowadzą przez proces instalowania drupala na serwerze, dodawania do strony funkcjonalności blogu/newsów, kalendarium wydarzeń, katalogu produktów i usług, aż do integracji z serwisami Flickr i YouTube.

Książka zawiera też opis optymalizacji serwisu, zaprojektowania kopii bezpieczeństwa, aktualizacji o nowe wersje modułów i rdzenia.

W kolejnych rozdziałach znajdziemy:

Rozdział 1 - czym jest Drupal, jak go instalować i jak wygląda zamówienie od fikcyjnej firmy.

Rozdział 2 – dodamy trochę treści, zbudujemy nawigację, umieścimy obrazy i pokaz slajdów a później zamontujemy pobrany z sieci szablon.

Rozdział 3 – użyjemy Views i CCK do stworzenia menu restauracji - pogrupowane w dania i ich składniki. Użyjemy Taksonomii (Kategoryzacji).

Rozdział 4 – wmieszamy odwiedzających w naszą witrynę dając im system ocen, komentarzy, ankiet i głosowań.

Rozdział 5 – zbudujemy blog firmowy aby nasi klienci mogli śledzić rozwój naszej firmy.

Rozdział 6 – zbudujemy kalendarium najbliższych wydarzeń w Good Eatin’. Dodamy też biuletyn informacyjny rozsyłany do klientów.

Rozdział 7 – zaszalejemy dodając treść z Flickr, YouTube, Google Maps. Dodamy też linki Digg i del.ico.us.

Rozdział 8 – omówimy umieszczanie plików do pobrania oraz generowanie PDF z treści naszej witryny.

Rozdział 9 – zaczniemy zbierać zamówienia na nasze dania online, za pomocą zestawu modułów eCommerce.

Rozdział 10 – nauczymy się administrować i konserwować nasz serwis - backup, optymalizacja, aktualizacja o nowo wydane wersje modułów.

Rozdział 11 – dowiemy się jak zastosować poznane techniki do budowy innych stron, oraz jak i co warto zamówić u profesjonalisty a co możemy zrobić samodzielnie.

Drupal 6 Themes

Dość dokładną recenzję tej książki opublikowałem na blogu elimu.pl - http://blog.elimu.pl/?p=3219

Jak łatwo się domyślić książka zawiera informacje o przygotowywaniu szablonów w drupalu 6. Potężne możliwości drupala 6 w tym zakresie są tam szczegółowo opisane i wyjaśnione. Sam zamierzam sobie tę książkę kupić, dotatkowo zakąszając Drupal 6 module development - http://www.packtpub.com/drupal-6-module-development/book/mid/251108m5ix09.

Co w książce? Między innymi:

poznamy architekturę szablonów Drupala 6,
dowiemy się skąd brać szablony i jak je instalować,
wyciągniemy ile się da z ich konfiguracji,
stworzymy szablon od zera,
opanujemy PHPTemplate,
zmodyfikujemy szablony i funkcje standardowe,
nauczymy się nadpisywać (przeciążać) funkcje w szablonach,
stworzymy system dynamicznego aplikowania styli w zależności od oglądanej treści lub statusu użytkownika (zalogowany, rola),
poznamy narzędzia do szybszego budowania nowych szablonów,
poznamy tajniki systemu formularzy,

Drupal Multimedia

Coś dla osób chcących przygotować witrynę na którą użytkownicy mają w łatwy sposób wgrywać pliki multimedialne. Oczywiście omówiono też zagadnienia wyświetlania tych zawartości. Opisano zarówno moduły dostępne jak i kawałki kodu pozwalające na swobodną modyfikację sposobu wyświetlania i wprowadzania zawartości multimedialnej.

Zagadnienia jakie poznamy to np:

jak wybrać właściwe moduły do obsługi multimediów,
przechowywanie plików w pożądanej lokalizacji i konfiguracji (położenie plików, quota itd),
moduł ImageCache - skalowanie, wycinanie obrazów przed ich wyświetleniem,
efekty aplikowane na obrazy - cienie, lightboxy i inne,
przykłady wykorzystania modułów Views i Embedded Media Field, w celu osadzania video,
dodawanie i edycja video za pomocą File Field,
nakładanie warstw na miniatury z pomocą jQuery,
pola audio,
tworzenie list odtwarzania,
mikroformaty,
coś o Wii i SecondLife,
i coś futurystycznego - rodzaj zawartości/pole zapachu,

Wśród omawianych modułów znajdziemy między innymi Views, CCK, Image, edytory WYSIWYG, Imagefield, Imagecache, Mediamover, Node Reference i wiele innych ciekawych pluginów.

Learning Drupal 6 Module Development

Czyli coś dla programistów chcących szybko zdobyć umiejętność rozbudowy Drupala o nowe moduły.

Z tej pozycji dowiesz się między innymi:
jak napisać moduł od zera,
jakie API oferuje Drupal,
jak używać dostępnych bibliotek AJAX,
jak pisać instalatory i deinstalatory modułów,
jak opanować wywołania wtyczek (hooks),
jak pobrać dane XML z usługi sieciowej,
jak udostępnić dane w postaci JSON,
jak wykorzystać możliwości systemu szablonów,
jak pisać akcje i łączyć je ze zdarzeniami,
jak napisać profil instalacyjny (drupalową paczkę, inną niż domyślna instalacja),
jak wykorzystać API formularzy,
jak zbudować zaawansowane rodzaje zawartości i niestandardowe profile,

Krótko mówiąc - wieeeele smakowitości. Dodam, że właśnie zaczynam czytać tę pozycję i wkrótce powinna pojawić się gdzieś tu jej recenzja. :)

Drupal 6 Social Networking

Czyli jak z pomocą 6 wersji Drupala zbudować witrynę społeczności internetowej. Nie wymaga znajomości programowania ani Drupala, dlatego wydaje się być ciekawą pozycją dla osób chcących zacząć przygodę z tworzeniem stron społecznościowych.

Rozdziały:

Rozdział 1: Drupal and social networking – czym jest Drupal, czym są społecznościowe portale, co to jest networking.

Rozdział 2: Preparing Drupal for a social networking site – przygotowanie naszego Drupala, razem z omówieniem interfejsu administracyjnego.

Rozdział 3: User content: Contributions, forums and blogs – rzut oka na typy zawartości jakie użytkownicy mogą dodawać - wypowiedzi na forum, blogi, komentarze, załączane pliki. Prezentacja zarządzania użytkownikami.

Rozdział 4: Managing users and profiles – Rozwinięcie tematu zarządzania użytkownikami, rozbudowy strony profilu, używania OpenID, szablonów blogów.

Rozdział 5: Enabling user interaction – Omówienie modułów Organic Groups i Friends, czyli jak użytkownik może wpłynąć na serwis zakładając nowe działy/grupy i zapraszając do nich innych użytkowników.

Rozdział 6: Communicating with users – jak skutecznie komunikować się z użytkownikami.

Rozdział 7: Improving our networking with custom modules – przedstawie jak możemy rozszerzyć stronę o napisane samodzielnie moduły.

Rozdział 8: Designing our site – dostosowanie szablonów standardowych i tworzenie własnych.

Rozdział 9: Deploying and maintaining our site - wdrożenie i utrzymanie strony - dostępne logi, opanowanie spamu, raportowanie.

Rozdział 10: Promoting our site – nieco o promocji, technikach SEO, zarabianiu, sprzedaży reklam, marketingu wirusowym.

Selling Online with Drupal e-Commerce

Opisuje jak wykorzystać Drupala do uruchomienia pakietu e-commerce, czyli np. sklepu internetowego. Książka dotyczy Drupala w wersji 5 oraz pakietu modułów zgrupowanych w projekcie e-commerce.

Z ciekawszych rzeczy jakie dowiemy się z tej książki (oprócz podstawowych wiadomości jak zainstalować, ustawić i zarządzać witryną pod nasz biznes) należy wymienić:
jak używać API w celu zbudowania reguł biznesowych,
jak tworzyć interfejs aby ułatwić klientom kupno,
jak definiować kupony, rabaty, promocje,
jak definiować podatki, koszty dostaw,
jak wystawiać faktury z pomocą modułu Invoice,
jak integrować sklep z CiviCRM,

Nie wiem na ile część porad zawartych w tej książce ma zastosowanie w Polsce, brakuje mi też na pierwszy rzut oka takich elementów jak np. opis importu towarów ze źródeł zewnętrznych, reguł tyczących się wpływu ilości i wagi towaru na koszt wysyłki, popularnych widoków 'podobne/polecane/również kupione produkty' i tak dalej. Należałoby dokładniej wczytać się w spis treści przed zakupieniem tej pozycji.

Drupal for Education and E-Learning

czyli coś dla nauczycieli i chcących za pomocą drupala prowadzić serwisy związane z nauczaniem zdalnym. Książka głównie dla osób nie posługujących się PHP a gotowymi modułami.

Zestaw zagadnień:

podstawy Drupala,
jak zbudować intuicyjną strukturę informacyjną,
konfiguracja systemu blogów dla nauczycieli,
umieszczanie zadań dla uczniów i nadzór nad ich rozwiązywaniem,
używanie systemu ról i uprawnień Drupala,
podział zasobów z pomocą etykiet i kategroii,
jak zbudować system podcastowy,
jak stworzyć grupy projektowe/klasowe,
jak zarządzać serwisem,
rozbudowa serwisu o moduły i szablony,
korzystanie z popularnych modułów - CCK, Views, Organic Groups,

Drupal 6 JavaScript and jQuery: RAW

Coś dla miłośników AJAXA i magicznych sztuczek, takich jak dynamicznie wypełniane formularze, podpowiedzi, łączenie Javascript i PHP. Książka zawiera:
podstawy JQuery, wbudowanej w rdzeń drupala biblioteki AJAX,
wykorzystanie jQuery w szablonach,
korzystanie z wielojęzyczności z poziomu JS,
manipulowanie elementami strony bez przeładowania,
budowanie dynamicznych szablonów i formularzy.

Na koniec całego tego artykułu dodam, iż powstał on we współpracy z PACKT Publishing, a konkretnie z ich programem partnerskim. Wchodząc na ich stronę i kupując książki za pomocą ww linków zostanie mi naliczona prowizja. Jeśli masz stronę o Drupalu (albo o czymkolwiek, co publikuje PACKT) zgłoś się, wydawnictwo to współpracuje z bloggerami dając książki do recenzowania za darmoszkę, więc warto!

Osobiście polecam Drupal 6

Wpisał gość (niezweryfikowany) 12 August 2009 - 5:19pm.

Osobiście polecam Drupal 6 Social Networking .

Świetny artykuł. Ciekawi mnie

Wpisał spookypld (niezweryfikowany) 8 December 2009 - 3:24pm.

Świetny artykuł. Ciekawi mnie natomiast, czy PactPub ma program partnerski. Jakby miał to na Twoim miejscu z miejsca zarejestrowałbym się i podpiął linki pod artykuł.

ma, ma, linki oczywiście są,

Wpisał palikowski 14 December 2009 - 10:25pm.

ma, ma, linki oczywiście są, choć chyba jeszcze nikt nic nie kupił :D