28
mrz.
2006
palikowski

Programy do ochrony przed wirusami

Jak zabezpieczyć swój komputer przed wirusami i złośliwymi działaniami wszelkiego typu?

Przede wszystkim proponuję zapoznać się z tekstem o "Jak bezpiecznie korzystać z internetu? http://palikowski.net/node/72. Poniżej zebrałem kilka propozycji programów do ochrony przed infekcją lub atakiem. Jeśli twój komputer już został zainfekowany (np. dziwnie się zachowuje, wyświetla dziwne komunikaty), proponuję przeczytanie tekstu "Usuwanie wirusów trojanów spyware adware z systemu windows http://palikowski.net/node/73

0. Poprawki do systemu i programów.

Umieszczam je pod numerem 0, ponieważ w dobie łącz szerokopasmowych nie ma już powodów aby ich nie pobierać. Automatyczne aktualizacje są dostępne w większości nowoczesnych systemów operacyjnych, oraz wielu programach. Poprawki dotyczące bezpieczeństwa należy ściągać i instalować na bieżąco.

1. - ochrona ciągła - antywirus

Jeśli często łączymy się z internetem, mamy stałe łącze lub dostajemy od różnych osób maile, dyskietki, zabieramy pracę do domu itp. należy pomyśleć o ochronie komputera w sposób ciągły. Najmniej uciążliwe będzie zainstalowanie programu antywirusowego oraz ustawienie go do automatycznego uaktualniania baz danych o wirusach przy każdym połączeniu internetowym.

Darmowe programy antywirusowe jakie polecam:

AVG Free http://free.grisoft.com/

Od wersji 7.1 zauważyłem większe obciążenie systemu i przesiadłem się na Avasta, ale być może teraz jest już wszystko w porządku.

Avast http://www.avast.com/eng/download-avast-home.html, należy wybrać wersję polską. Program będzie się dopominał o rejestrację (bezpłatną), którą musimy wykonać, inaczej przestanie działać. Rejestracja jest po angielsku i wymaga posiadania konta e-mail.

Avast ma dość szeroki profil ochronny - posiada skaner antywirusowy, blokadę ataków z internetu, sprawdza listy e-mail, wiadomości w komunikatorach oraz próby ataku przez przeglądarkę.

2. Spyware, Adware, Malware

Chodzi tu o ochronę przed szkodnikami wyświetlającymi reklamy, zmieniającymi naszą stronę domową, dodającymi niepotrzebne paski do wyszukiwarki itd. Jeśli nie radzimy sobie z usunięciem wspomnianych efektów, pasków narzędzi czy komunikatów - pora na użycie jednego z poniższych programów.

Programy monitorujące system i nie pozwalające na zainstalowanie się oprogramowania ad/mal/spyware są również dostępne za darmo.

Polecam:

Sypbot Search and destroy http://www.safer-networking.org/pl/index.html

Posiada on doraźny skaner, działający w tle monitor rejestru oraz ochronę przeglądarki IE. Jeśli nie chcemy komputera zapychać programami działającymi w tle można skanować system tylko co jakiś czas.

AdAware Personal http://www.lavasoft.de/software/adaware/

Jednak w wersji bezpłatnej daje nam tylko narzędzie skanujące system na nasze żądanie, opcja ciągłego nadzoru jest dostępna tylko dla użytkowników płatnej wersji.

Windows Defender http://www.microsoft.com/athome/security/spyware/software/default.mspx

Ostatnie dziecko Microsoftu (ściągniemy go tylko posiadając oryginalny system windows). Czytelnie sygnalizuje kiedy coś się w systemie zmienia (np. jakiś program podpina się do przeglądarki albo do autostartu) i pozwala nam zatwierdzić bądź zablokować niepożądane akcje.

3. - Ataki z sieci - zapory ogniowe (Firewall)

Jeśli komuś nie wystarcza prosta zapora wbudowana w sytstem windows lub program antywirusowy, polecam dedykowane programy tego typu. Szczególnie zalecane są dla osób korzystających dużo z internetu (stałe łącze), udostępniających pliki lub usługi (serwer ftp/www/mail). Poprawnie skonfigurowana zapora zabezpieczy nas przed atakami hackerów oraz złośliwych programów działających na zainfekowanych komputerach. Do jej właściwego ustawienia wymagana jest jednak znajomość tematu lub pomoc fachowca.

Wkrótce podam listę polecanych programów.

Zasada działania takiego programu polega na blokowaniu niebezpiecznego ruchu sieciowego. Po zainstalowaniu określamy które połączenia są bezpieczne i pożądane (np. Internet explorer, Outlook express, gadu-gadu). Potem podczas korzystania z komputera dostajemy komunikat od firewalla (który działa sobie w tle) że np. jakiś program chce połączyć się z internetem. Jeśli nie znamy tego programu, nie wykonaliśmy żadnej akcji która by wywołała takie działanie - nie zgadzamy się na połączenie, blokujemy je.

4. Na przyszłość.

Korzystanie z komputera podłączonego do sieci stałym łączem niesie za sobą wiele zagrożeń. Powinniśmy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym unikniemy lub zminimalizujemy szanse zainfekowania wirusem. O tym piszę w tekście "Jak bezpiecznie korzystać z internetu? http://palikowski.net/node/72

Co do firewalli

Wpisał Usuwanie wirusów i trojanów (niezweryfikowany) 2 October 2008 - 3:29pm.

Co do firewalli zaproponowałbym następującą listę: Ashampoo FireWall, Kerio WinRoute Firewall, Outpost Firewall Pro, Sunbelt Personal Firewall, Sygate Personal Firewall oraz oczywiście ZoneAlarm .

Bardzo ciekawy artykuł.

Wpisał NOD32 (niezweryfikowany) 10 November 2008 - 8:07pm.

Bardzo ciekawy artykuł. Chciałbym jednak wspomnieć o dwóch programach, które nie znalazły się w spisie.

Po pierwsze program antywirusowy ESET NOD32. Bardzo szybki i skuteczny antywirus. Przez 30 dni można używać go za darmo (dostępne są wszystkie funkcje). Jeśli czas miło zawsze możemy skorzystać ze skanera on-line.

W dalszej części artykułu piszesz o firewallach. No i tutaj też jedna sugestia człowieka zapatrzonego w produkty ESET'a. Znajdź chwilę i potestuj ESET Smart Security. Program ten łączy w jedno antywirusa NOD32, łatwą w konfiguracji zaporę ogniową oraz ochronę przed spamem. Nie jest tak szybki jak NOD, jednak sprawia, że każdy użytkownik może czuć się bezpiecznie.

Artykulik ciekawy, godny

Wpisał programy (niezweryfikowany) 18 July 2009 - 12:13am.

Artykulik ciekawy, godny polecenia, dodał bym jeszcze jeden program, mianowicie Norton Internet Security firmy Symantec, firma udostepnia triala 15 dniowego, sama apliakcja posiada pełny zestaw do ochrony komputera: antywirusa, forewalla, inne narzedzia do blokady spamu. Bardzo dobra aplikacja, zuzywa mało zasobów, sam posiadam i bardzo sobie cenie, mozna ja uz nabyc za 30 zł kupujac np licencje 3 stanowiskowa z 2 kolegami

Bardzo dobrym rozwiązaniem

Wpisał arcavir 2010 (niezweryfikowany) 17 April 2010 - 10:34am.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest instalacja pakietów internet security. Instalacja różnych darmowych programów nie chroni w pełni komputer. System taki nie jest szczelny jedynie znajduje zainfekowane pliki, nie chroniąc komputer atakami.

Wpis bardzo ciekawy i

Wpisał eProgramy24 (niezweryfikowany) 8 September 2009 - 1:32pm.

Wpis bardzo ciekawy i pożyteczny w dzisiejszych czasach. Ja polecam zestaw darmowy avast jak antywirus + darmowy Ashampoo Firewall. Pracuje na takim zestawie dość spory okres czasu i ani śladu żadnych szkodników :) Format dysku to dla mnie nienzna opcja :)

Pozdrawiam!

Jeżeli antywirus -

Wpisał avast (niezweryfikowany) 27 September 2009 - 11:29pm.

Jeżeli antywirus - zdecydowanie avast. Jak dla mnie lider na obecnym rynku.

Polecam sprawdzic inne

Wpisał xyz (niezweryfikowany) 14 November 2009 - 5:01pm.

Polecam sprawdzic inne zabezpieczenie niz tylko antywirus. http://www.devicelock.eu.

A co do jakosci av , to ciagle sie zmienia, ale liczy sie takze opinia specjalistow i co bardzo istotne doswiadczenie n arynku , gdyz taki AVAST to nie za dlugo gosci a w testach srednio wypada.

Kiedyś operowałem na zestawie

Wpisał Grzesiek (niezweryfikowany) 17 January 2010 - 11:25pm.

Kiedyś operowałem na zestawie avast oraz shampo firewall, zestaw sprawdzał się wyśmienicie. Jednak obecnie gdy na komputerze korzystam z bankowości internetowej, płacę za zakupy przez internet, trochę strach korzystać z darmowego oprogramowania. Moim faworytem jest Panda Antywirus ( obecnie używana ) oraz Norton 2010 który w porównaniu do porzedników stał się bardzo lekkim i skutecznym programem

Dla tych którzy są w stanie

Wpisał programy (niezweryfikowany) 7 July 2010 - 3:30pm.

Dla tych którzy są w stanie wydać pare złotych na ochrone, polecam norton internet security 2010. Klucz można nabyć na allegro za pare złotych.

Ja osobiście polecam skaner

Wpisał lukasz (niezweryfikowany) 7 December 2010 - 1:00am.

Ja osobiście polecam skaner MKS online - rewelacyjna ochrona antywirusowa za darmo. Co do firewalla najlepszy jest PC Tools.

Moim zdanie wbrew powszechnej

Wpisał programy do ściągnięcia (niezweryfikowany) 13 January 2011 - 2:30pm.

Moim zdanie wbrew powszechnej opinii najskuteczniejszym antywirusem jest Avast Do ściągnięcia jest za darmo co bez wątpienia jest zaletą. Jego skuteczność nie jest aż tak niska jak powszechnie się sugeruje a posiada dodatkowe moduły skanujące ruch na protokole http, pliki przesyłane programami p2p itp.

Avast do ściągnięcia posiada

Wpisał Avast do ściągnięcia (niezweryfikowany) 21 January 2011 - 2:17pm.

Avast do ściągnięcia posiada wiele modułów zwiększających bezpieczeństwo a najnowszej wersji posiada też skuteczniejszy silnik wykrywania zagrożeń.

Ja również polecam Avast

Wpisał Avast Free Antivirus (niezweryfikowany) 19 February 2011 - 4:40pm.

Ja również polecam Avast Antivirus. W firmie korzystaliśmy z AVG ale okazał się nieskuteczny - nie wykrył pewnych wirusów, które zostały rozpoznane i zneutralizowane przez Avasta.

Tekst przyda się dla mniej

Wpisał lokaty (niezweryfikowany) 26 April 2011 - 8:57am.

Tekst przyda się dla mniej obeznanych osób. Propozycja dobrych programów - sam posiadam zainstalowaną większość z wymienionego softu.

Szczerze powiedziawszy

Wpisał gość (niezweryfikowany) 20 May 2011 - 10:09pm.

Szczerze powiedziawszy testowałem wszystkie z wymienionych wyżej programów i najmniejszy spadek wydajności uzyskałem stosując antywirus avg free 2011, spybot search destroit, i jako zaporę firewall zone alarm, jednak po zainstalowaniu jako dodatkowy pakiet firewall AS3 personal firewall, zauważyłem że zone alarm w ogóle nie blokuje prób ataku, po zainstalowaniu tego programu co chwile wyskakuje okienko z komunikatem że z podanego w okienku adresu ip ktoś próbuje wedrzeć się do systemu

Ja osobiście polecam full

Wpisał Lokaty bankowe (niezweryfikowany) 31 August 2011 - 3:37am.

Ja osobiście polecam full pakiet Nortona zawierającego zarówno program antywirusowy, jak i pełne zabezpieczenie podczas korzystania z internetu. Ja kupiłem wersję na 3 stanowiska za 160 zł - szczerze polecam, żadnych problemów.

Witam, Odświeżam temat. Dobre

Wpisał paweł (niezweryfikowany) 11 April 2016 - 9:10am.

Witam,

Odświeżam temat. Dobre przedstawianie narzędzi do ochrony komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Jeśli chodzi o antywirusa to przede wszystkim polecam te, które charakteryzuje się niskim obciążeniem procesora, przyjaznym i nie irytującym użytkownika interfejsem, a także niskim współczynnikiem tzw. false positive. Jeśli chodzi o wybór pomiędzy rozwiązaniami płatnymi, a darmowymi to osobiście polecam do komputera domowego skorzystać z antywirusa darmowego, a do firmy, urzędów itd. skorzystać z rozwiązań płatnych takich jak nod32 firmy eset lub kasper (ten drugi skuteczniejszy ale zamula starsze komputery).

Warto także pamiętać na pracy na obniżonych uprawnieniach użytkownika (a nie na administratorze)