komputer

28
mrz.
2006
palikowski

Programy do ochrony przed wirusami

Jak zabezpieczyć swój komputer przed wirusami i złośliwymi działaniami wszelkiego typu?

Przede wszystkim proponuję zapoznać się z tekstem o "Jak bezpiecznie korzystać z internetu? http://palikowski.net/node/72. Poniżej zebrałem kilka propozycji programów do ochrony przed infekcją lub atakiem. Jeśli twój komputer już został zainfekowany (np. dziwnie się zachowuje, wyświetla dziwne komunikaty), proponuję przeczytanie tekstu "Usuwanie wirusów trojanów spyware adware z systemu windows http://palikowski.net/node/73

0. Poprawki do systemu i programów.

Umieszczam je pod numerem 0, ponieważ w dobie łącz szerokopasmowych nie ma już powodów aby ich nie pobierać. Automatyczne aktualizacje są dostępne w większości nowoczesnych systemów operacyjnych, oraz wielu programach. Poprawki dotyczące bezpieczeństwa należy ściągać i instalować na bieżąco.

1. - ochrona ciągła - antywirus

Jeśli często łączymy się z internetem, mamy stałe łącze lub dostajemy od różnych osób maile, dyskietki, zabieramy pracę do domu itp. należy pomyśleć o ochronie komputera w sposób ciągły. Najmniej uciążliwe będzie zainstalowanie programu antywirusowego oraz ustawienie go do automatycznego uaktualniania baz danych o wirusach przy każdym połączeniu internetowym.

Darmowe programy antywirusowe jakie polecam:

AVG Free http://free.grisoft.com/

Od wersji 7.1 zauważyłem większe obciążenie systemu i przesiadłem się na Avasta, ale być może teraz jest już wszystko w porządku.

Avast http://www.avast.com/eng/download-avast-home.html, należy wybrać wersję polską. Program będzie się dopominał o rejestrację (bezpłatną), którą musimy wykonać, inaczej przestanie działać. Rejestracja jest po angielsku i wymaga posiadania konta e-mail.

Avast ma dość szeroki profil ochronny - posiada skaner antywirusowy, blokadę ataków z internetu, sprawdza listy e-mail, wiadomości w komunikatorach oraz próby ataku przez przeglądarkę.

2. Spyware, Adware, Malware

28
mrz.
2006
palikowski

Usuwanie wirusów trojanów spyware adware z windowsa

Komputer nam wariuje, otwierają się strony z paniami lekkich obyczajów (albo co gorsza przeglądarka w ogóle się nie otwiera), strona startowa atakuje nas wciąż nowymi ofertami a znajomi ciągle marudzą że rozsyłamy im spam i wirusy?

Poniżej trochę przemyśleń na temat pozbywania się nieproszonych gości z systemów Windows ( NT / 2000 / XP ).

W ostatnich miesiącach wirusy komputerowe bardzo nasiliły swoje działanie. Nie trzeba już nawet nic klikać, niczego otwierać czy dostać e-mail z wirusem. Wystarczy podłączyć się do sieci (badania potwierdziły że komputer z systemem windows bez zabezpieczeń i poprawek jest zarażany średnio po 20 minutach w internecie!), wejść na przypadkową, pozornie bezpieczną stronę, bądź ściągnąć popularny program z innego niż oficjalne źródła.

Co można zrobić? Po pierwsze - uzbroić się w CD z poniższymi programami a po drugie wykonać zawarte poniżej instrukcje (propozycje są oczywiście moje i nie twierdzę że inne programy są gorsze czy lepsze - mi one zwykle wystarczają. Nie biorę też odpowiedzialności za czyjąś niewiedzę i zepsucie sobie systemu za pomocą tych programów, do czego może doprowadzić nieumiejętne ich użycie!).

1. - najpierw najnowsze zagrożenia i doraźne sprzątanie

1a Jeśli komputer zachowuje się dziwnie możemy na początek 'przeskanować' nasze twarde dyski narzędziem stinger - wykrywa ono najnowsze zagrożenia, które dopiero co się pojawiły (ale również starsze), jest bezpłatny i zawsze należy sciągnąć jego najnowszą wersję.

1b Poza tym mozna też sprawdzić nasz komputer na obecność tzw. Ad/SpyWare (wyświetlające reklamy, szpiegujące nasze poczynania w sieci, zapisujące nasze hasła i piny)

28
mrz.
2006
palikowski

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

(Tekst dotyczy systemów Windows)

Dlaczego komputer podłączony do sieci łączem stałym (przez TV Kablową, Neostradę, DSL, czy bezprzewodowe punkty dostępowe) jest bardziej narażony na wirusy?

Lepsze łącze i stała obecność komputerów w sieci jest jak zbawienie dla złośliwych programów. Teraz mogą one przeniknąć do systemu dużo szybciej (równie szybko jak ściągamy filmy i muzykę). Mają też do dyspozycji więcej 'czasu antenowego' czyli mogą szybciej i dłużej rozsyłać swoje kopie, nadawać spam a nawet przekazywać nasze dane do autora wirusa - to co piszemy na klawiaturze, widzimy na ekranie, drukujemy, ściągamy.

Jak się poruszać po sieci tak, aby nie ściągnąć na siebie wirusa lub innego złośliwego kodu? Należy przestrzegać kilku zasad.

* Po pierwsze poprawki. To naprawdę działa!

Minęły czasy kiedy poprawek do windowsa się nie ściąga (dla zasady albo z powodu obawy przez ruiną systemu). Microsoft włożył sporo pracy w dopracowanie technologii uaktualniania swojego systemu. Wpadki są naprawdę sporadyczne, a dla przeciętnego użytkownika brak krytycznych poprawek w systemie to jak zostawianie otwartego domu i wywieszenie tablicy "Złodzieju - wchodź!".

Service Pack 2 wprowadził sporo nowości w kwestii zabezpieczeń, ale od jego premiery wyszło już kilkadziesiąt krytycznych poprawek - dziś SP2 już nie wystarcza. Jeśli nie mamy oryginalnego windowsa zadanie jest utrudnione - lecz nadal możemy ściągać poprawki za pomocą Aktualizacji Automatycznych - wystarczy je odblokować w panelu sterowania.

* Po drugie zabezpieczenie komputera. programy antywirusowe.

O programach zabezpieczających piszę w "innym artykule http://palikowski.net/node/74.

* Po trzecie ostrożność na stronach i programie pocztowym.

Subskrybuj zawartość