29
paź.
2007
palikowski

Webware wspomagające zarządzanie projektami według Getting Things Done - 4 aplikacje online

Szukając dobrej aplikacji webowej wspomagającej nas w zarządzaniu projektami w systemie GTD trzeba nieźle napracować. Ja zrobiłem to za Ciebie i przetestowałem nozbe, vitalist, hiveminder, oraz remember the milk (rtm).

Nozbe

http://www.nozbe.com/

Serwis stworzony przez Polaka, Michała Śliwińskiego, dlatego idzie na pierwszy ogień. Pierwsze wrażenie - zielono mi - nie jest to szczyt finezji designerskiej. Może to czepialstwo, ale sam David Allen w swojej książce "Getting Things Done" często pisze o tym, że częścią sukcesu we wdrożeniu jego zasad co codziennego życia jest czerpanie przyjemności z używania tych wszystkich narzędzi, które muszą być jak najwygodniejsze, eleganckie, przyjemne w dotyku, zapachu, wydawać odpowiedni dźwięk itd. Nie robię sobie jaj, sami przeczytajcie :). Na szczęście po 20 minutach przywykłem i doceniłem prostotę interfejsu. Jeszcze bardziej spodobało mi się uczenie aplikacji poprzez strony startowe wyjaśniające co to jest projekt, następne działanie i kontekst, oraz przykładowe zadania, dzięki którym poznamy szybko możliwości nozbe. W ten sposób nauczenie się interfejsu potrwa minimalną ilość jakże cennego czasu. Brawa za pomysł.

Co oferuje nozbe? W skrócie są to listy zawierające projekty, konteksty i działania (akcje). Wszystko jest oparte na metodologii GTD więc po szczegóły odsyłam do książki. Każda akcja musi należeć do jakiegoś projektu, oraz może należeć do jednego z predefiniowanych lub dodanych przez użytkownika kontekstów. Projekty mogą mieć dowolna ilość przypisanych działań, notatek i plików (ogranicza nas tylko powierzchnia dyskowa danego planu, darmowy posiada 1MB).

Po stworzeniu kilku projektów i akcji możemy przeglądać nasze zadania w kilku widokach:

Nastepne działania", stosujemy chcąc dowiedzieć się co sobie wyznaczyliśmy do zrobienia na najbliższy czas, co jest następnym działaniem przybliżającym nas do realizacji naszych projektów,
Projekty" pozwoli nam przejrzeć nasze akcje pogrupowane w projekty, łatwo dodać nowe, zrobić notatki lub dołączyć do nich pliki,
Konteksty" odpowiedzą na pytanie co możemy zrobić znajdując się np. w jakiejś nieprzewidzianej planem dnia i następnymi akcjami sytuacji i mając wolne x minut. Przykładowo - lotnisko zajęli terroryści i nie możemy dotrzeć na spotkanie, ale mamy laptopa i internet, więc sprawdzamy jakie akcje siedzą w kontekście "Internet" lub "Komputer" i pożytkujemy najbliższe 12 godzin jakie zesłał nam los pisząc artykuł na bloga lub porządkując zdjęcia z wakacji.

Interfejs jest wygodny i intuicyjny np. dwuklik na pozycję listy otwiera ją do edycji bez przeładowania strony (w trybie inline, z uzyciem ajax), pozycje na listach można sortować przeciągając, zapisanie zmian również nie powoduje przeładowania całej strony, a w jego trakcie widać pulsującą ikonkę oznaczającą trwający zapis. Odniosłem wrażenie, że javascript nieco mocniej niż powinien obciąża przeglądarkę, ale nie jest aż tak źle. W wersji dla komórek (testowałem na nokia 6021) interfejs jest podobnie lekki jak w gmailu.

Plusy

* przykładowe projekty i akcje,
* wbudowane kilkanaście najpopularniejszych kontekstów (dom, biuro, komputer, internet, telefon, spotkanie),
* strony startowe z cytatami z książki D.Allena i wyjaśnieniami po co są i co znaczą terminy,
* interfejs dość przyjemny w działaniu, intuicyjny,
* iNozbe - fajny gadżet dla iGoogle, netvibes i iPhone,
* kilka wersji kolorystycznych,
* nozbe mobi (open source) i alternatywny sposób logowania do niego,
* API ma być,
* wyłączenie funkcji drag'n'drop (dobre dla wolniejszych komputerów i IE), oraz w razie potrzeby jej szybkie włączenie bez wchodzenia w opcje (dla danego widoku, listy),
* społeczność i forum dyskusyjne,
* stosunkowo niedrogie (np. konto BASIC - płacąc za rok z góry wychodzi około 10zł miesięcznie),
* nadawanie i filtrowanie projektów po etykietach (tagowanie),
* dobry upload i podgląd plików,
* praca grupowa (można zaprosić inne osoby do naszych projektów),
* wbudowany format textile (coś jakby bbcode ale mniej upierdliwe),
* wydruk na A4 lub mniejsze (do wyboru 3 różne formaty).

Plusy wersji płatnej

* większe limity na pliki, konteksty, projekty,
* pomoc udzielana przez email,

Minusy

* tylko 5 projektów i 1 własny kontekst w darmowej wersji,
* brak skrzynki mail, na którą można wysyłać zadania,
* niektóre operacje powodują wyświetlenie wkurzającego okienka potwierdzenia - "czy na pewno usunąć pozycję?"; o wiele wygodniejsze jest "undo" takie jak na gmail lub RTM, które ratuje nasze dupsko kiedy omyłkowo klikniemy nie tam gdzie trzeba,
* brak linku do pomocy (choć wbudowane objaśnienia bardzo pomagają, czasem coś by się chciało przypomnieć),
* interfejs czasem się paskudzi, co powoduje śmieszne efekty przenikania notek i plików,
* brak przeciągania między projektami, kontekstami, np. kilku akcji naraz,
* brak widoku terminarza,
* brak eksportu/synchronizacji z komórką, czy programem typu outlook,
* brak listy kontaktów.

Podsumowanie

Po godzinie używania nozbe naprawdę się przekonałem - prosta nawigacja i z pozoru mała ilość funkcji to tak naprawdę całkiem skomplikowany i świetnie zaprojektowany system, który jednak nie przytłacza i jest intuicyjny. Dużo objaśnień i przykładowych akcji, które można skasować i wyłączyć kiedy już poczujemy się pewniej, sprawiają, że wskoczymy w serwis bez problemu, nawet jeśli nie znamy szczegółów metodologii GTD. Szkoda tylko, że póki co jest to tylko wycinek całego sposobu zarządzania czasem - brakuje np. kontaktów, jakiegoś przeglądu tygodniowego, widoku kalendarza. Mimo to jestem pod wrażeniem, bardzo dobry produkt za rozsądną cenę.

Vital!st

http://www.vitalist.com/

Kolejna aplikacja webowa wspomagająca zarządzanie projektami i czasem oferuje nam w darmowej wersji po 10 projektów, kontekstów (ale nie ma wbudowanych tak jak w nozbe) i kontaktów, oraz nieograniczoną liczbę akcji, referencji i notatek.

Pierwsze wrażenie jest pozytywne. Kanciasty ale pastelowy interfejs, ajaxowe elementy (np. intuicyjna edycja inline po dwukrotnym kliknięciu), przejrzystość. Aplikacja nie powoduje obciążenia przeglądarki i cały javascript działa błyskawicznie.

Funkcje są dość liczne i na początku łatwo sie pogubić, szczególnie, że nie ma przykładowych kontekstów, akcji, projektów, jak np. na nozbe. Do tego trzeba sie nagłowić jak dodać pierwszy kontekst - dopiero po dodaniu jakiejś akcji należy wejść w jej edycję i wybrać "add context". Mało intuicyjne, ale jak już się nauczymy to wszystko jest w miarę proste. Na pochwałę zasługuje rozbudowana pomoc - baza wiedzy z opisem funkcji oraz problemów liczy kilkadziesiąt artykułów.

Każda akcja może być oznaczona priorytetem, kontekstem, należeć lub nie do projektu, mieć datę zakończenia oraz cyklicznie się powtarzać. Ciekawa opcja to zamiana akcji na projekt, lub przemieszczenie jej do innego kontenera (np. Oczekujące, lub Referencje). Każdy projekt może mieć planową datę zakończenia, oraz być potomkiem innego projektu. Pozwoli nam to uszeregować nasze projekty w strukturę drzewa, np. Projekt zbudować stronę www może mieć potomne projekty - zaprojektować interfejs, napisać kod, zgromadzić treść, wypromować, itd.. Struktura nie ma ograniczenia co do ilości poziomów czyli podprojektów.

Do dyspozycji mamy więcej widoków niż w nozbe. Przykładowo to co w nozbe było kontekstem "Oczekujące" tu jest osobnym widokiem, którego elementy możemy kojarzyć z kontaktami. Podobnie "Na kiedyś" jest tu osobną listą a nie kontekstem. Mamy też "Referencje", czyli materiały do których sięgamy, skojarzone z projektem. Trochę nakładają się one na notatki, które możemy przy każdej akcji czy projekcie sobie dodawać. Mamy też "Ticklers", czyli rzeczy o których system ma nam przypomnieć w przyszłości (np. "kup kwiatki żonie", co miesiąc). Domyślnym widokiem jest "Dashboard" gdzie możemy sobie zobaczyć przekrojowo akcje z różnych widoków (można skonfigurować z jakich).

Widoki możemy grupować według projektów, kontekstów i dat, oraz filtrować przez konteksty i projekty. Wybrane filtry i grupowanie są aktywne, do momentu ich usunięcia, na wszystkich widokach, co nie jest najszczęśliwsze. Chyba lepiej byłoby móc zdefiniować dla każdej listy osobne filtry i grupowanie, lub dać możliwość wyboru która opcja bardziej nam pasuje.

Plusy

* spora baza wiedzy,
* struktura drzewiasta projektów,
* dwuklik w pozycję przechodzi do jej edycji,
* kontakty są,
* przenoszenie akcji między kontenerami/listami,
* konwersja akcji w projekt,
* praca grupowa (niestety nie sprawdzona, tylko plan płatny),
* dołączanie plików (tylko wersja płatna),
* wersja na iPhone,
* wersja desktop pod Windows (chociaż na silniku z IE),
* skróty klawiaturowe,
* przypomnienia na email lub SMS,
* dostępne API,
* gadżety iGoogle (choć nie ładuje się poprawnie), netvibes,
* feedy ATOM/iCAL,
* sporo opcji do skonfigurowania,
* wysyłanie nowych akcji e-mailem prosto do Inbox'a,
* wydruk list,
* drag'n'drop,

Plusy w wersji płatnej

* możliwość wysłania do Inbox'a maila z załącznikiem,
* przypomnienia na dodatkowe skrzynki mail,
* więcej kontaktów, projektów, kontekstów,

Minusy

* linki w notkach trzeba wpisywać w HTML,
* konteksty przy pozycjach na liście nie są klikalne,
* brakuje już zdefiniowanych najpopularniejszych w GTD kontekstów,
* filtry i grupowanie nie są osobno ustawiane dla widoków,
* brak wersji na komórkę.

Podsumowanie

Vital!st znalazłem w komentarzach do recenzji nozbe na lifehackerze ( http://lifehacker.com/software/getting-things-done/getting-things-done-w... ), gdzie kilka osób bardzo chwaliło tę aplikację. Ja nie widzę w niej nic specjalnie fascynującego - wręcz jest dla mnie mniej zrozumiała niż nozbe, i to mimo ładniejszego interfejsu. Wkurzające są niedociągnięcia i drobne niedogodności, trochę po macoszemu potraktowano kontakty, nie bardzo też wiem po co są materiały referencyjne osobne względem notatek i plików przy akcjach i projektach, nie jestem też przekonany czy więcej list zamiast kontekstów jest lepszym pomysłem - ale to już kwestia gustu.

Hiveminder

http://hiveminder.com/

Zajmijmy się następnym kandydatem do wspomożenia naszego GTD-fu. Hiveminder przez pierwsze 15 minut odrzucił mnie spora ilością niezrozumiałych opcji, średnio wygodnym i powolnym interfejsem, problemami z serwerem (ładowanie się strony w nieskończoność), i nieintuicyjnym sposobem nawigacji. Ciekaw jestem czy uda sie poskromić twórczy szał programistów poprzez jakiś inny interfejs. Na pewno sami twórcy znają problem, bo co jakiś czas widzimy 'dymek' z prośbą o uwagi odnośnie aplikacji. Głęboko w FAQ jest również zaszyta informacja, że część testowanych opcji będzie dostępna tylko w wersji płatnej. Niestety potencjalny użytkownik nie wie jakie to będą opcje i czy warto wpisywać w pocie czoła swoje projekty kiedy po chwili może okazać się, że funkcje na których nam zależało są już płatne.

Ale do rzeczy - co oferuje Hiveminder? Po pierwsze jest to rozbudowany system do tworzenia list zadań. Zadania są uszeregowane w wykazach - ogólnym "Do zrobienia" oraz szczegółowych - na dziś, na jutro, na później, oddelegowane, przeterminowane, powtarzające się, wykonane. Można także tworzyć grupy osób i przydzielać im zadania, oznaczać je tagami, wyświetlać z pomocą różnych filtrów, dodawać komentarze.

Jednym z fajnych elementów jest łatwe i intuicyjne tworzenie relacji między zadaniami. Klikając na dowolne zadanie możemy mu dodać zadanie nadrzędne (klikając "ale najpierw zrób ..."), lub podrzędne ("a następnie zrób ..."). Przykładowo po utworzeniu zadania "opłać czynsz", wybieramy "Ale najpierw..." i tworzymy zadanie nadrzędne "Pobierz pieniądze". Obie czynności zostaną powiązane i na liście pokażą się w formie "Pobierz pieniądze a następnie opłać czynsz". Każde zadanie możemy opatrzyć komentarzem, dowolną ilością potomków lub rodziców, ukryć do zadanego dnia, przydzielić grupie, ustawić priorytet (jeden z pięciu). Każde zadanie ma swoja historię i może być cyklicznie powtarzane.

Serwis oferuje też ciekawy mechanizm przeglądu dowolnej listy. Przegląd polega na pokazaniu szczegółów każdego zadania z danej listy (w formie pokazu slajdów) i podjęciu decyzji czy podejmujemy się wykonać to dziś, jutro, przełożyć, ukryć, może przydzielić komuś w grupie, może odrzucić całkowicie? Jest to o tyle ciekawe, że zmusza nas do podjęcia jakiejś decyzji, czego nie musimy robić patrząc tylko na listę zadań.

Równie ciekawa jest opcja zdefiniowania kilku adresów email, na które możemy wysyłać zadania. Dzięki temu możemy np. stworzyć osobny adres dla członków każdej z grup i tak skonfigurować system, aby przychodzące zadania trafiały do właściwych projektów, z odpowiednim priorytetem i czasem na realizację. Co więcej zadania możemy wprowadzać również przez import pliku, komunikatory (na razie tylko AOL), a nawet linię komend (dostępny jest skrypt w perlu).

Kolejne dobre rozwiązanie to grupy i role w grupach. Możemy stworzyć sobie kilka grup, pozapraszać do nich kolegów i nadać im jeden z 3 poziomów uprawnień - gościa, uczestnika i organizatora. Gość może tylko obserwować co się na grupie dzieje, uczestnik realizować przydzielone zadania a organizator rozdzielać zadania i zapraszać kolejnych współpracowników. Każda grupa ma oczywiście swoja listę zadań.

Następnym elementem, który mi się spodobał jest tzw. Braindump. Za pomocą specjalnej notacji można w dowolnej chwili (na każdej stronie jest link lub pole tekstowe) zapisać nowe zadanie, przydzielić mu etykiety i datę ukończenia. Notacja działa również podczas wysyłania zadań mailem, przez komunikator lub linię komend.

Plusy

* feedy ATOM/iCal,
* wersja do druku i pliki .txt,
* dowolna ilość adresów email dodających pozycje do skrzynki odbiorczej,
* oryginalny proces przeglądu list,
* łączenie zadań w łańcuchy relacji,
* braindump i specjalna notacja,
* historia,
* grupy i role zaproszonych do nich osób,
* dodawanie zadań z AOL Messengera (w przyszłości inne IM), maila, linii komend,
* import zadań z pliku,
* na dziś jest bezpłatne,
* wersja na komórkę,

Minusy

* interfejs powolny, nieintuicyjny, niezbyt estetyczny,
* problemy z serwerem,
* brak kontaktów,
* brak wyraźnej zgodności z GTD Davida Allena,
* brak definicji własnych list,

Podsumowanie

Hiveminder jest jeszcze niedopracowany i okrutnie wolny/zawodny. Jednak wielość pomysłów i potencjał jaki w nim drzemie daje nadzieję na to, że kiedyś będzie to świetny manager zadań. Dziś jednak, kiedy nawet nie wiadomo które z opcji będą płatne, nie powierzyłbym mu nadzorowania swoich projektów.

Remember the Milk (RTM)

http://www.rememberthemilk.com/

Zdecydowany zwycięzca ankiety na lifehackerze ( http://lifehacker.com/software/reader-poll/best-online-todo-list-manager... ) - czy rzeczywiście jest tak dobry?

Pierwsze co mi przyszło do głowy kiedy zacząłem używać RTM to "ależ podobne do gmaila!". Rzeczywiście interfejs jest tu bardzo lekki, estetyczny, intuicyjny, szybko reagujący, niemal idealny. Oczywiście ajax, oczywiście każda akcja może być cofnięta zupełnie jak w gmailu. Nieco zaskakujące jest to, że zadań nie można przeciągać na inne listy. Kolejne rozczarowanie to brak edycji inline, do czego przyzwyczajają inne tego typu systemy. Zamiast tego klikając na zadanie pokaże się ono w bloku obok listy, co teoretycznie powinno być równie wygodne, ale jednak nie jest. Brakuje także opcji tagowania lub ustawienia terminu dla kilku zadań jednocześnie [1] , choć zaznaczone pozycje na liście można usuwać, ustawiać priorytety i przenosić na inne listy.

RTM pozwala nam zdefiniować dowolną ilość własnych list, lokalizacji, etykiet i oczywiście zadań. Jest to bardziej rozbudowany manager list zadań do wykonania niż pełnokrwista implementacja GTD. Jednak przy odrobinie dobrej woli, kiedy sporządzimy sobie system tagowania (projekty będą etykietami) i odpowiednie listy lub lokacje (konteksty), możemy równie dobrze stworzyć system w postaci projekty/konteksty/działania. Każde zadanie może mieć priorytet od 0 do 3, listę etykiet, dowolną ilośc notek, adres url, termin wykonania, lokalizację, cyklicznie się powtarzać.

Zadania możemy też przydzielać kontaktom i grupom, niestety działa to średnio - kontakty które dodamy do swojej listy nie są o tym informowane, ale muszą dodać nas, aby móc współdzielić z nami zadania. Jednak przydzielenie kontaktowi zadania również nie skutkuje powiadomieniem go o tym. Dopiero współdzielenie całej listy daje jakiś efekt - na stronie przeglądu zadań jest delikatnie zaznaczone, że ktoś wysyła nam listę zadań i czy chcemy ją zaakceptować.

Kwestia informowania o naszych zadaniach na dany dzień jest rozwiązana bardzo kompleksowo. Oprócz standardowych usług typu ical/rss/atom, gadżetów do iGoogle, Netvibesc czy wersji mobilnej, mamy możliwość wyboru kilku (jednocześnie) dodatkowych kanałów - mail, komunikator (jest też gadu-gadu, jabber i inne) a nawet SMS na komórkę (z polskich sieci jest Plus GSM, sprawdzam właśnie czy działa).

Jeden z bajerów jakie oferuje nam RTM to lokalizacje wybierane z google maps, np. możemy zaznaczyć na mapie wszystkich klientów do których jeździmy, a następnie wyświetlić mapkę zadań na dziś, jutro, bieżący tydzień. Może być to pomocne, jeśli mamy interesy w różnych miejscach (miasta, kraju, świata) i musimy rozplanować sobie trasę aby np. zoptymalizować koszty paliwa lub czas.

Silną stroną RTM jest system wyszukiwania. Tak naprawdę to coś więcej - system ten pozwala nam tworzyć swoje własne listy z odpowiednimi filtrami, a następnie zapisać je jako widoki, przykładowo widok "niezrealizowane zadania z terminem końcowym 3 dni i mniej". Kolejny plus to spora baza użytkowników i co za tym idzie społeczność, stąd na forum systemu znajdziemy wiele tematów, porad, sztuczek i sposobów na wykorzystanie możliwości aplikacji w niestandardowy sposób (dział tips&tricks na forum - http://www.rememberthemilk.com/forums/tips/ ). Z drobnych rzeczy które cieszą to wprowadzone do notatki adresy automatycznie zamieniają się w klikalne linki.

plusy

* lekki i przyjemny interfejs,
* skróty klawiaturowe,
* integracja z google maps i mapa lokalizacji/zadań,
* dowolna ilość list, etykiet, zadań w wersji darmowej,
* skrótowa notacja terminu, np. tom oznacza tomorrow, czyli na jutro,
* można wysyłać zadania do inbox'a mailem,
* przypomnienia na kilka kanałów jednocześnie,
* przypomnienia na komunikatory (nawet gadu-gadu),
* działa również offline (dzięki Google Gears),
* integracja z Google Calendar,
* wersja mobilna,
* gadżety iGoogle i Netvibes,
* integracja z Twitterem,
* feedy atom/rss/ical
* drukowanie planu tygodnia,

plusy wersji pro

* synchronizacja z aplikacjami Windows mobile,

minusy

* brak drag'n'drop,
* kontakty tylko z RTM,
* brak tagowania wielu zadań naraz [1] ,
* brak dołączania plików do zadań,

Podsumowanie

RTM uzywało mi się z największą przyjemnością, działa najszybciej i wydaje się być najlepiej zaprojektowany. Poważną zaletą jest brak ograniczeń wersji darmowej co do ilości zadań, list, lokacji czy tagów, oraz wiele kanałów przez które możemy zarządzać, śledzić i być informowanym o naszych zadaniach. Jest jeszcze kilka drobnych rzeczy do poprawienia, ale produkt jaki dostajemy za darmo i tak jest w większości przypadków lepszy niż płatne.

h3. Posłowie

Wybór takich aplikacji jest naprawde spory. Oprócz opisanych możemy znaleźć jeszcze masę podobnych serwisów - lepszych i gorszych - kilka przykładów:

http://www.simplegtd.com/
http://30boxes.com/welcome.php
http://todoist.com/
http://www.tadalist.com/

Niestety prawda jest okrutna - pełna implementacja GTD (razem z archiwum, listą kontaktów, listami kiedyś/może, przeglądem tygodniowym, itd) jest rozsiana po wielu różnych aplikacjach webware. Bardzo możliwe, że nie trafiłem na właściwy adres, bądź był on nie do sprawdzenia (bo nie oferuje wersji demo lub bezpłatnej). Póki co pozostaje mi szukać dalej, korzystać z kilku serwisów (rtm, gmail, gcalendar) dostosowując je do swoich potrzeb i liczyć na to, że podacie mi jakieś propozycje do przetestowania.

Przypisy:
fn1. Aktualizacja z 2007.11.23 - RTM wprowadziło tryb edycji wielu zadań na raz - aby w niego wejść wystarczy wcisnąć 'm' na klawiaturze.

Polecam na zerknięcie na

Wpisał marcin (niezweryfikowany) 29 November 2009 - 7:09pm.

Polecam na zerknięcie na aplikacje desktop'owe, które sprawniej działają, szczególnie na http://www.mylifeorganiz...

Słyszeliście o polskim

Wpisał gość (niezweryfikowany) 8 October 2014 - 10:13am.

Słyszeliście o polskim programie http://pmcompass.pl? Ciekawa alternatywa dla wyzej wymienionych narzędzi.

Kolejna alternatywa dla

Wpisał Daniel (niezweryfikowany) 10 April 2015 - 4:57pm.

Kolejna alternatywa dla programow do zarzadzania zadaniami jest TaskBeat, prosty i intuicyjny taka jest moja opinia. U mnie w zespole 6 osobowym do tej pory sie sprawdza. http://www.taskbeat.pl