13
lt.
2006
palikowski

Jaki CMS wybrać?

Systemy CMS robią furorę. Dzięki nim możemy zarządzać naszą witryną z dowolnego komputera podłączonego do sieci. Konfiguracja, wprowadzanie i obróbka artykułów, moderacja, dodawanie nowych funkcji - wszystko to możemy zrobić za pomocą przeglądarki internetowej.

Jednak jaki CMS wybrać dla klienta? Czym się kierować szukając systemu pod stronę dla społeczności, forum, firmową wizytówkę czy podobne.

Tworząc stronę dla klienta (lub znajomego) zaczynam zwykle od zebrania jak największej ilości informacji o jego oczekiwaniach wobec serwisu. Czasem sam podpowiadam mu co powinien jeszcze uwzględnić, do czego może wykorzystać stronę.

Świadomość tych możliwości wśród użytkowników internetu jest raczej mała, a najczęściej opiera się ona na zasadzie "chcę mieć stronę podobną do strony xyz.pl". Oczywiście zdarzają się osoby wiedzące dokładnie czego chcą, i zwykle dla takich potrzebujemy trochę więcej niż standardowy CMS 'z pudełka'.

Kiedy mam już listę rzeczy jakie strona ma umożliwiać (czyli spis funkcjonalności) kalkuluję który CMS ma największą ilość z nich w standardzie. Jeśli takiego nie ma rozglądam się (niechętnie) za jak najlepszymi dodatkami spoza standardowej dystrybucji. Jeśli takich nie znajdę - dopiero wtedy myślę o pisaniu własnego kodu.

Dlaczego za dodatkami spoza standardu rozglądam się z niechęcią? Moja nieufność do takich dodatków ma swoje podstawy. Jeśli developerzy tworzą swój CMS z np. zintegrowanym systemem galerii, to wiem, że przy wydaniu kolejnej wersji tego CMS'a nie będzie problemów ze zintegrowanymi modułami. Przy modułach zewnętrznych jest to ruletka - być może będzie działać, być może nie.

Nie byłoby to tak ważne gdyby nie jeden fakt - poprawki bezpieczeństwa. Otóż gdy w danej wersji CMS'a odkryta zostanie luka w zabezpieczeniach - jest obowiązkiem każdego administratora witryny jak najszybciej tę lukę załatać. Dzięki magii Open Source łatki zazwyczaj pojawiają się błyskawicznie - ale nie da się ich sprawdzić z każdą możliwą konfiguracją danego CMS. Ekipa rozwijająca system prawdopodobnie sprawdzi działanie łaty tylko z modułami zawartymi w standardowej dystrybucji.

Oczywiście jeśli jakiś dodatek jest bardzo popularny to grupa jego użytkowników i programistów szybciej zareaguje na ewentualną niekompatybilność z łatami bezpieczeństwa.

Wybierając CMS musimy czasem wcielić się w detektywa i użyć niekonwencjonalnych metod. Zadajmy sobie pytanie o to jak nasz serwis będzie wyglądał za rok, dwa, pięć.

Przykładowo - jeśli zamierzamy prowadzić galerie - czy łatwo się nimi zarządza? Czy możemy hurtowo przenosić zdjęcia między kategoriami? Usuwać? Dodawać na różne sposoby? Opisywać? Co jeśli zdjęć będzie 1,2,5,10 tysięcy? Czy nadal będzie to wygodne?

Postarajmy się znaleźć podobne do naszej strony - i dowiedzieć się o jaki system są oparte. Może nawiązać kontakt z administratorem takiej strony i zapytać z czym miał największy problem? Warto też zajrzeć na forum danego systemu zarządzania treścią i przejrzeć tematy w których autorzy stron pokazują swoje gotowe serwisy, lub przedstawiają przykłady wdrożeń.

Skoro o oficjalnych forach mowa - dobrym miernikiem popularności danego CMS jest dzienna aktywność użytkowników takiego forum - ilość postów, udzielanie się członków teamu programistycznego lub pomocowego (jeśli taki funkcjonuje) i tak dalej. Co prawda popularność nie równa się jakość, ale daje nam handicap w postaci bazy wiedzy, rozwiązanych problemów, bardziej zaawansowanych użytkowników itp.

Powinniśmy wystrzegać się projektów, które nie są na bieżąco uaktualniane. Na stronie CMS'a nie ma newsów od 2 miesięcy? Ostatnia wersja wyszła rok temu? Ostatnia łatka bezpieczeństwa sprzed pół roku? Na forum pustki lub sami sobie pozostawieni użytkownicy z problemami? To sygnały że nie warto sobie zawracać głowy (chyba że potrzebujemy jakiś nietypowy system i tylko taki znaleźliśmy).

Na dziś to tyle. Do przeczytania.

Proponuje zapoznać się z systemem +CMS

Wpisał gość 23 February 2006 - 5:32pm.

Można go znaleźć na stronie http://cms.naczasie.pl. Jest to system który trochę inaczej podchodzi do kwestii zarządzania treścią.

nie jest darmowy

Wpisał palikowski 27 April 2006 - 3:20pm.
ale z ciekawości sprawdzę sobie w wolnej chwili

Jest coś takiego jak

Wpisał gość (niezweryfikowany) 9 October 2010 - 10:06pm.

Jest coś takiego jak PuzelCMS. Też nie jest darmowy ale zaproponowali dość ciekawe podejście do edycji treści. Można się pobawiś panelami na stronce z demo. Tutaj jej adres http://cms.geosigma.pl/l...

Ja uzywam z powodzeniem

Wpisał wojtek_k (niezweryfikowany) 19 October 2011 - 2:49pm.

Ja uzywam z powodzeniem darmowego (choc sa tez platne wersje) cmsa o nazwie: Quick.Cms - http://opensolution.org/

Nie ma co prawda wodotryskow ale o taki mi chodzilo. Bardzo latwo mi bylo go zmodyfikowac.

Czasami warto zainwestować w

Wpisał marion (niezweryfikowany) 25 October 2012 - 8:47pm.

Czasami warto zainwestować w profesjonalne rozwiązanie, do którego zawsze można otrzymać porządny support ze strony autora. Bardzo dobry w tej kategorii jest CMS autorstwa RevolWEBa: http://www.revolweb.pl/c...

Rozwiązanie jest dość tanie jak na swoje możliwości + ma też relatywnie tani support.

U mnie świetnie sprawdza się

Wpisał SEO (niezweryfikowany) 13 June 2013 - 11:25pm.

U mnie świetnie sprawdza się Wordpress. Stosuję ten CMS do najróżniejszych zastosowań, od bloga, poprzez portal nawet do katalogu stron. Polecam.

Warto na początku zadać sobie

Wpisał jaką stronę wybrać (niezweryfikowany) 2 June 2014 - 11:38am.

Warto na początku zadać sobie pytanie czy CMS na pewno jest potrzebny. Wiele osób upiera się przy tym by mieć stronę którą można modyfikować, po czym okazuje się, że albo z tego nie korzystają albo obsługa CMS jest dla nich trudna i uciążliwa. Według mnie jeśli już wprowadzać CMS to najlepiej przygotować własne skrypty ułatwiające wprowadzanie zmian na stronie. Jeśli ktoś potrzebuje porady to zapraszam do kontaktu ze mną wybór strony internetowej".

Niedawno pojawił się na rynku

Wpisał WebWave CMS (niezweryfikowany) 17 July 2014 - 12:25pm.

Niedawno pojawił się na rynku WebWave CMS i jeżeli chodzi o obsługę, to jest on bardzo prosty, więc dla klientów, którzy faktycznie chcą mieć dostęp do modyfikacji stworzonej strony - w ten sposób będzie jednak najłatwiej.

co do webwave cms

Wpisał ola (niezweryfikowany) 21 July 2014 - 12:13pm.

co do webwave cms zdecydowanie się zgadzam, bardzo intuicyjny i łatwy dla każdego kto ma nawet małą wiedzę informatyczną

Zdecydoanie takl:) Webwave

Wpisał macio (niezweryfikowany) 31 July 2014 - 11:06pm.

Zdecydoanie takl:) Webwave cms obsługje mój pracownik, który uczył się w tym roku internetu:)

dzięki za artykuł, polecam

Wpisał maharani (niezweryfikowany) 14 October 2015 - 11:49am.

dzięki za artykuł, polecam ten, tez rzuca trochę światła na sprawę :) http://alterweb.pl/-cms-...