cms

System Zarządzania treścią (Content Management System). Narzędzie wspomagające przygotowywanie, organizację i publikowanie treści na stronie www. Dobry CMS powinien posiadać funkcje umożliwiające pracę nad treścią wielu osób, przydzielanie tym osobom ról (newsma, redaktor, manager) i uprawnień, wersjonowanie dokumentów, dołączanie plików, zarządzanie zasobami (obrazy, linki, pliki), itd. Przykładowe darmowe CMS - Drupal, Joomla, Typo3, Xoops, Xaraya, ModX i wiele innych.
25
li.
2008
palikowski

Książki o drupalu

Wybór książek o Drupalu po polsku nie zachwyca. Zdecydowanie więcej (i bardziej aktualne pozycje) oferuje PACKT Publishing. Poniżej kilka propozycji dla władających językiem Szekspira i chcących szybko poznać możliwości Drupala - zarówno od całkowitych podstaw po naprawdę zaawansowaną tematykę.

Na razie skrótowo opisuję co znajdziesz w książkach, nieco później do części z nich pojawią się osobne, szczegółowe (i obiektywne) recenzje.

25
paź.
2010
palikowski

Drupal na półce w Twoim domu

Czekanie dobiegło końca i już od dziś każdy może zamówić moją książkę o Drupalu. Przedsprzedaż zakończona i wkrótce na półkach pierwszych odważnych pojawi się niebieska, niemal 500-stronicowa pozycja. Strasznie jestem ciekaw jej przyjęcia, nie mogę się też doczekać swoich egzemplarzy autorskich. W końcu to moje pierwsze drukowane dziecko w tej kategorii wagowej.

15
wrz.
2010
palikowski

Oprogramowanie przyjazne środowisku?!

Przeczytałem niedawno ciekawy wpis na blogu Engineered Web i nieskromnie powiem, że sam od dawna się zastanawiałem ile prądu tracimy na Ziemi używając nieoptymalnego kodu. Doświadczenie (zarówno z obszaru budowy stron www ale też pisania programów, czy poprawiania kodu po kimś) nauczyło mnie, że wiele systemów da się zoptymalizować, przyspieszyć, poprawić ich wydajność.

Często wygląda to tak, że system, pisany na zamówienie z konkretnym budżetem, robi to co trzeba, ale nie grzeszy szybkością działania. Kiedy do kodu, konfiguracji środowiska bądź algorytmów działania usiądzie człowiek nastawiony nie na zysk, ale na "piękno" rozwiązania (czy kod może być piękny? dlaczego nie!) wtedy często gęsto, nie pracując pod presją czasu i budżetów, wyciśnie z niego 2, 3 albo i 5 razy więcej.

Przykład z życia? Jeden z systemów, którymi zajmuję się w pracy co noc, od pięciu lat, wykonywał import danych. Rozwiązanie było zamknięte, napisane na zamówienie. W końcu, zmuszeni innymi czynnikami podjęliśmy decyzję o jego napisaniu od zera. Podczas pisania zdecydowaliśmy usunąć część danych, która de facto nigdy nikomu do niczego nie była potrzebna. Efekt? Zamiast 3,5 godziny pracy serwera zajmuje to obecnie 30 minut.

Inny przykład? Zainstalowanie akceleratora PHP do witryny z np. Drupalem może dać kilkukrotne przyspieszenie pracy witryny, a więc nie jest to nawet robota dla programisty a dla admina serwera!

24
maj
2010
palikowski

Przelewają się literki...

Ostatni pomiar, wykonany wczoraj około 3 w nocy (nad ranem?), wykazał znaczne przekroczenie stanów alarmowych. Najwyraźniej jest bliżej końca niż donoszą media. Osobiście uważam, że został nam najwyżej tydzień, no może dwa.

Tabela prezentuje wyniki:

22
paź.
2009
palikowski

Basoofka odzyskuje moc

Miło mi donieść, że basoofka po wielu perturbacjach w końcu odzyskuje w miarę stabilne statystyki. Nie jest to jeszcze poziom sprzed okresu perturbacji z serwerem (mam nadzieję, że takie okresy już się nie powtórzą), kiedy notowałem i 5 tysięcy UU dziennie, ale obecna średnia, która zbliża się do 3 tysięcy, jest dla mnie sygnałem, że serwis nie umiera :). Ostatnie nowości na stronie to kilka zmian w interfejsie oraz dział audiogaleria - miejsce na Wasze próbki brzmienia, utwory, nagrania z koncertów i prób. Miejsce o tyle unikalne, że dedykowane do publikowania plików dźwiękowych dla basistów :). Wkrótce kolejne ciekawostki.

20
sie.
2009
palikowski

przydatne kawałki sql dla admina drupala

Póki co tylko jeden, ale będę to uzupełniał.

1. Po zmianie drupala z 5 na 6 postanowiłem pozbyć się formatu danych textile ze wszystkich postów, a zatem, w phpmyadmin poszły kwerendy:

UPDATE `node_revisions` SET `node_revisions`.`format` = "3" WHERE `node_revisions`.`format` = "4"

gdzie format 4 to textile a 3 to full html,

a potem, żeby nie poprawiać wszystkich linków:

UPDATE `node_revisions` SET `teaser` = ( replace (`teaser`,'":http://',' http://'))
UPDATE `node_revisions` SET `body` = ( replace (`body`,'":http://',' http://'))

oraz list zawierających linki:

UPDATE `node_revisions` SET `teaser` = ( replace (`teaser`,'* "',''))
UPDATE `node_revisions` SET `body` = ( replace (`body`,'* "',''))

jestem na tropie kolejnych pozostałości po textile, ale część zapewne będzie trzeba poprawić samemu,

2. przy przenoszeniu stron pomiędzy katalogami wybitnie przydaje się jeszcze jeden 'wstrzyk':

UPDATE `files` SET `filepath` = REPLACE(`filepath`, "files/", "sites/SITEDOMAIN/files/");

porada ze stronki http://flevour.net/blog/...

24
cz.
2009
palikowski

definicja pliku i18n-ascii.txt do modułu Pathauto

Krótko i na temat - definicja pliku i18n-ascii.txt dla modułu pathauto w wersji 1.x (drupal 5 i 6) jakiej używam:

; global transliteration
[default]
Ą = "A"
ą = "a"
ż = "z"
ś = "s"
ź = "z"
ę = "e"
ć = "c"
ó = "o"
ł = "l"
ń = "n"

Ż = "Z"
Ś = "S"
Ź = "Z"
Ę = "E"
Ć = "C"
Ó = "O"
Ł = "L"
Ń = "N"

18
mrz.
2008
palikowski

Nowe idzie w CMS-ach

Nagromadziło się tych nowości, więc jakby hurtowo je potraktuję, aby potem przejść do szczegółów w osobnych tekstach (zakładając że kiedykolwiek powstaną).

Stabilny "Drupal 6 http://drupal.org.pl/node/1090 to mój osobisty faworyt na ten rok. Najnowszy kropelek ma naprawdę spore szanse zająć pozycję wyjściową do zdobycia miana lidera popularnych, modularnych i elastycznych systemów zarządzania treścią. Myślę że w wersji 7 zdetronizuje Joomlę. Jednak póki co mamy szósteczkę, która przynosi (z ważnych rzeczy):

25
paź.
2007
palikowski

Drupal 6 - instalacja krok po kroku - prezentacja

2010.06 - AKTUALIZACJA

- Poniższe nagranie jest jak najbardziej aktualne, ale o wiele więcej znajdziesz na stronie elimu.pl. Wykaz wszystkich lekcji pod adresem http://elimu.pl/kursy, znajdziesz tam między innymi kurs krok po kroku Drupal dla początkujących oraz cykl niepowiązanych ze sobą lekcji wideo Drupalowe przepisy. Poniżej oryginalna treść wpisu:

Ponieważ widzę zapotrzebowanie na takie instruktażowe filmy i materiały, dziś pierwsza prezentacja - instalacja systemu CMS Drupal w wersji 6 beta 2. Dowiecie się z niej skąd się drupala bierze, jak wgrywa na serwer z pomocą ftp, jak tworzy bazę SQL za pomocą panelu administracyjnego firmy progreso (ale łatwo to odnieść do dowolnego innego panelu), oraz jak przebiega proces instalacji.

Drupal 6 będzie też tematem kolejnych prezentacji, zdecydowałem się na tę wersję, ponieważ wkrótce zastąpi ona Drupala z linii 5.x, a co za tym idzie stanie się standardem. Nie mniej ważne są liczne usprawnienia jakie daje nam 'szóstka', takie jak wielojęzyczne wersje treści i interfejsu, szybsze działanie, integracja z OpenID, oraz nowe funkcje modułów forum i book.

Zachęcam do poznawania ze mną podstaw i głębszych meandrów drupala, jest co odkrywać :).

Uwaga - do obejrzenia potrzebny jest plugin flash, jeśli nadal nie widzicie prezentacji proszę kliknąć w ten link albo spróbować innej przeglądarki (np. firefox). Prezentacja wykonana z pomoca świetnego i darmowego programu wink.

02
maj
2006
palikowski

Drupal 4.7 już jest

Doczekaliśmy się wersji finalnej drupala 4.7. Ponad rok prac zaowocowało wieloma ulepszeniami. Dla niecierpliwych - "link do newsa na drupal.org http://drupal.org/drupal-4.7.0 oraz "bezpośredni link do pliku http://ftp.osuosl.org/pub/drupal/files/projects/drupal-4.7.0.tar.gz

Może zainteresuje cię "raport z używania drupala 4.7 http://palikowski.vel.pl/node/103, lub "strona letwist http://letwist.net/drupal/drupal gdzie znajdziesz sporo informacji o tym systemie.

*Luźne tłumaczenie wiadomości o wydaniu 4.7*

Po ponad roku pracy, jesteśmy gotowi do wydania Drupal 4.7. Więcej niż pięć lat na rynku, 13 głównych wydań, ponad 30 firm świadczących usługi zatrudniających setkę z okładem drupalowych fachowców, ponad 300 niezależnych modułów i w końcu 55 TYSIĘCY stron opartych o nasz system. Drupal 4.7.0 wylądował i rządzi!

Subskrybuj zawartość