porady

18
kw.
2008
palikowski

Zmiana rozdzielczości zdjęć

Bardzo częste pytanie od mniej zaawansowanych użytkowników

- jak do ciężkiej cholery wgrać zdjęcia na ten czy inny serwis internetowy (w 90% nasza-klasa).
- dlaczego zgrane z aparatu fotki tak wolno się przesyłają pocztą
- dlaczego nagrane na cd fotki tak wolno się otwierają np w moim DVD ?

02
st.
2008
palikowski

Mikroblog - na co mi to?

Dzisiaj postaram się napisać coś o mikroblogach, głównie gwoli wyjaśnienia moim znajomym, ale może ktoś przy okazji skorzysta i poszerzy swoją wiedzę.

14
gru.
2007
palikowski

Shoutbox i długie linki

Taki mały fix dla modułu shoutbox. Jeśli drażni was pole URL a chcielibyście aby wasi goście mogli wklejać linki wprost do treści shouta, do roboty!

1) jeśli jeszcze nie masz zainstaluj moduł shoutbox
2) stwórz osobny format ( admin/settings/filters ), dodając w nim "Filtr adresów URL" (i inne jeśli chcesz)
3) wejdź w konfigurację nowego formatu danych ( przykładowo na mojej stronie było to admin/settings/filters/7/configure )
4) ustaw maksymalną długość URL, na przykład 25 znaków

29
li.
2007
palikowski

Stronicowanie (pager) nad i pod komentarzami w drupalu

Porada pochodzi z http://drupal.org/node/1...

Co zrobić aby pager czyli linki do nastepnych i poprzednich stron listy komentarzy pokazywał się również nad nimi? Ponieważ drupal nie radzi sobie jeszcze poprawnie z generowaniem linków do właściwej strony z nowymi komentarzami (wersja 6 już podobno ma to poprawione), to często użytkownicy skarżą się, że wchodząc na wątek muszą przewinąć całą stronę w dół aby wejść na ostatnią stronę.

29
li.
2007
palikowski

Blok widoczny w zależności od ścieżki oraz typu segmentu

Porada zaczerpnięta z http://drupal.org/node/42802

Czasem potrzeba zrobić blok widoczny przy jakimś typie zawartości oraz dodatkowo na kilku podstronach o dowolnych ścieżkach.

Przykładowo mamy formularz wyszukujący nam restauracje i wrzucamy go do bloku. Chcemy aby był widoczny w dziale z artykułami o jedzeniu (http://naszastrona.pl/jedzenie), w wynikach wyszukiwania (http://naszastrona.pl/szukaj-lokalu) oraz przy każdym segmencie będącym typu 'lokal'.

25
paź.
2007
palikowski

Drupal 6 - instalacja krok po kroku - prezentacja

2010.06 - AKTUALIZACJA

- Poniższe nagranie jest jak najbardziej aktualne, ale o wiele więcej znajdziesz na stronie elimu.pl. Wykaz wszystkich lekcji pod adresem http://elimu.pl/kursy, znajdziesz tam między innymi kurs krok po kroku Drupal dla początkujących oraz cykl niepowiązanych ze sobą lekcji wideo Drupalowe przepisy. Poniżej oryginalna treść wpisu:

Ponieważ widzę zapotrzebowanie na takie instruktażowe filmy i materiały, dziś pierwsza prezentacja - instalacja systemu CMS Drupal w wersji 6 beta 2. Dowiecie się z niej skąd się drupala bierze, jak wgrywa na serwer z pomocą ftp, jak tworzy bazę SQL za pomocą panelu administracyjnego firmy progreso (ale łatwo to odnieść do dowolnego innego panelu), oraz jak przebiega proces instalacji.

Drupal 6 będzie też tematem kolejnych prezentacji, zdecydowałem się na tę wersję, ponieważ wkrótce zastąpi ona Drupala z linii 5.x, a co za tym idzie stanie się standardem. Nie mniej ważne są liczne usprawnienia jakie daje nam 'szóstka', takie jak wielojęzyczne wersje treści i interfejsu, szybsze działanie, integracja z OpenID, oraz nowe funkcje modułów forum i book.

Zachęcam do poznawania ze mną podstaw i głębszych meandrów drupala, jest co odkrywać :).

Uwaga - do obejrzenia potrzebny jest plugin flash, jeśli nadal nie widzicie prezentacji proszę kliknąć w ten link albo spróbować innej przeglądarki (np. firefox). Prezentacja wykonana z pomoca świetnego i darmowego programu wink.

21
kw.
2006
palikowski

Outlook i zablokowane załączniki - KB290497

Informacje pochodzą z Microsoftowego KB290497.

Jeśli spotkałeś się z informacją " Outlook zablokował dostęp do następujących potencjalnie niebezpiecznych załączników..." masz dwa wyjścia

- prostsze: poprosić nadawcę o powtórne wysłanie pliku, tym razem spakowanego z hasłem lub ze zmienionym rozszerzeniem np. .ex_ zamiast .exe,

- lepsze: nie panikuj, Załącznik nadal jest na swoim miejscu. Outlook po prostu blokuje do niego dostęp, ale można to zmienić za pomocą dopisania do rejestru windows paru wartości.

1. Zamknij Outlooka
2. Wywołaj program regedit (Menu Start->Uruchom, wpisujesz regedit i klikasz OK)

3. Rozwijając kolejne klucze (katalogi) rejestru przejdź do

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\

Zależnie od używanej wersji Office możesz mieć tu jeden lub więcej kluczy, np 8.0 (Office 97), 10.0 (Office 2002/XP), lub 11.0 (Office 2003).

Jeśli masz kilka kluczy wybierz ten, który odpowiada wersji outlooka jakiej używasz.

4. W wybranym kluczu będzie między innymi klucz Outlook, a w nim być może klucz Security.

Jeśli klucza Security nie ma, stwórz go klikając na klucz Outlook prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję nowy->klucz i nazywając go Security.

[img_assist|nid=94|title=dodawanie klucza w regedit|desc=|link=popup|align=center]

5. Teraz w kluczu Security musisz dodać nową wartość typu ciąg. Ma się nazywać Level1Remove a jej wartością mają być poprzedzielane średnikami rozszerzenia plików jakie *nie mają być blokowane* przez Outlooka - np. dla plików wykonywalnych i baz danych access'a wpisujemy

exe;mdb

Przykład:

[img_assist|nid=95|title=Dodawanie wartości|desc=|link=popup|align=center|width=180|height=84]

Po ponownym uruchomieniu komputera powinniśmy mieć już dostęp do wymienionych w rejestrze załączników.

13
lt.
2006
palikowski

Jaki CMS wybrać?

Systemy CMS robią furorę. Dzięki nim możemy zarządzać naszą witryną z dowolnego komputera podłączonego do sieci. Konfiguracja, wprowadzanie i obróbka artykułów, moderacja, dodawanie nowych funkcji - wszystko to możemy zrobić za pomocą przeglądarki internetowej.

Jednak jaki CMS wybrać dla klienta? Czym się kierować szukając systemu pod stronę dla społeczności, forum, firmową wizytówkę czy podobne.

Tworząc stronę dla klienta (lub znajomego) zaczynam zwykle od zebrania jak największej ilości informacji o jego oczekiwaniach wobec serwisu. Czasem sam podpowiadam mu co powinien jeszcze uwzględnić, do czego może wykorzystać stronę.

Świadomość tych możliwości wśród użytkowników internetu jest raczej mała, a najczęściej opiera się ona na zasadzie "chcę mieć stronę podobną do strony xyz.pl". Oczywiście zdarzają się osoby wiedzące dokładnie czego chcą, i zwykle dla takich potrzebujemy trochę więcej niż standardowy CMS 'z pudełka'.

Kiedy mam już listę rzeczy jakie strona ma umożliwiać (czyli spis funkcjonalności) kalkuluję który CMS ma największą ilość z nich w standardzie. Jeśli takiego nie ma rozglądam się (niechętnie) za jak najlepszymi dodatkami spoza standardowej dystrybucji. Jeśli takich nie znajdę - dopiero wtedy myślę o pisaniu własnego kodu.

Dlaczego za dodatkami spoza standardu rozglądam się z niechęcią? Moja nieufność do takich dodatków ma swoje podstawy. Jeśli developerzy tworzą swój CMS z np. zintegrowanym systemem galerii, to wiem, że przy wydaniu kolejnej wersji tego CMS'a nie będzie problemów ze zintegrowanymi modułami. Przy modułach zewnętrznych jest to ruletka - być może będzie działać, być może nie.

Subskrybuj zawartość