log

Pamiętnik znaleziony w log'u to seria tekstów bardzo początkującego admina serwera www opartego o linux gnu\debian. Zbieram tu porozrzucane po sieci kawałki wiedzy, które może się komuś przydadzą w szybszym opanowaniu tego rozległęgo tematu jakim jest serwowanie stron www za pomocą zestawu linux, apache lub lighttpd, mysql i php.
18
st.
2010
palikowski

Uchylę rąbka tajemnicy - jestem linuxowym dyletantem

Tytuł ma przyciągnąć wszystkich linuxiarzy, mam bowiem nadzieję, że trochę mi pomogą.

Ja się na linuchu nie znam, ale próbuję dokonać wyboru między 2 serwerami. Skoro się nie znam to robię testy godne nooba (laika, dyletanta), za co wszystkich wierzących w moją szeroką i głęboką wiedzę serdecznie przepraszam.

Skąd w ogóle wziął się temat? Osiołkowi w żłoby dano i mam do wyboru - zostać na obecnym dedyku albo iść na vps. Oba serwerki mają teoretycznie podobne parametry - 2gb ram, 80gb hdd, procek około 2x2ghz. Nowy VPS wydaje się o tyle lepszy, że maszyna "pod nim" ma możliwości większe niż obecny blade i w razie czego zasoby dla VPSa byłyby na pstryknięcie palcem zwiększone.

Od admina mam 2 strzępy informacji:

1. dedyk - maszyna z gatunku blade - http://www.b2net.co.uk/ibm/ibm_xseries_hs20_blade_server.htm, z 2gb ram i 1x80gb dysk, 2x2,4GHz,

2. nowy VPS - puszczony jest na maszynce w której siedzi Quad Core Phenom - 4 x 2 GHz, 2 serwerowe dyski SATA2 nearline 500 GB i 12 GB RAM :). Oczywiście na wirtualną maszynkę jest przeznaczone "tylko" 2gb i 2x2ghz, 80GB dysk.

No i z braku wiedzy i z powodu dziwnych odpowiedzi niektórych magików od linuxa na blipie, zrobiłem kilka partyzanckich testów, takich na czuja.

09
wrz.
2009
palikowski

awaria tabeli mysql i jej skutki

Dziś kolejny zapis moich bojów z linuxem i drupalem.

Zaczęło się niewinnie - zaraz po tym jak pojechałem na wakacje dostałem sms od kumpla (co-admina basoofki), że coś nawaliło. Szybki reset serwera (rękoma administratorów serwerowni) i niby działa, ale coś powoli. Po paru godzinach znowu zdycha, po czym przez dwa dni nie może się zdecydować :).

Wracam z urlopu (2 tygodnie później) i zastaję rozłożoną basoofkę (i wszystkie inne strony www jakie tu są - ten blog, webware, elimu z blogiem...), i serwer z loadem około 80 :). No to czeka mnie diagnostyka.

07
lp.
2009
palikowski

Statystyki Webalizer

dziś kolejny szybki pamiętniczek - tym razem jak zamontować sobie statystyki webalizerowe, szczególnie jeśli chcemy śledzić kilka domen,

pierwsze założenie jest takie, że wirtualne hosty w apache logują swoje aktywności do różnych logów, wtedy możemy te logi przeglądać i generować statystyki w odrębnych katalogach,

przedstawiony sposób jest niestety niewygodny przy większej ilości domen, na pewno jest jakiś automat do tego, ale ja napiszę to co osiągnąłem metodami chałupniczymi.

instalujemy webalizera za pomocą:

apt-get install webalizer

07
lp.
2009
palikowski

drupala modułów bez liku

ciekawostka z dziś: po kilku padach serwera postanowiłem jeszcze raz przejrzeć listę modułów, jakie bez opamiętania instalowałem budując nową wersję basoofki. Nazbierało się ich około 60 w katalogu z modułami dodatkowymi, plus kilkanaście rdzennych.

Ponieważ serwer dostawał co kilkanaście godzin szajby i nagle zużycie pamięci strzelało do maksimum (tego liczonego z plikiem swap) a loady sięgały 100 i więcej, przyjrzałem się slow logowi pokazującemu zaputania sql trwające dłużej niż ustawiona w /etc/mysql/my.cnf wartość long_query_time = (u mnie 3).

07
lp.
2009
palikowski

Monitoring parametrów serwera - munin

Jak ważne jest wiedzieć co dzieje się z serwerem kiedy nie patrzymy wie chyba każdy administrator. Ja przekonałem się kilka dni temu kiedy mój nowy dedyk zaczął osiągać load rzędu 150 i zdychać pod naporem swapowania i ponawianych żądań odwiedzających serwowane na nim witryny.

Ponieważ moja największa strona, goszcząca w godzinach szczytu kilkadziesiąt (a bywało że i 150) osób, przeszła znaczący lifting i doposażenie w kilkanaście nieużywanych wcześniej modułów, podejrzenie padło na nią.

niewiele się zastanawiając wydałem magiczne polecenie

apt-get install munin munin-node

18
cz.
2009
palikowski

Backup plików i baz danych na zdalny serwer

Kiedyś, dawno, dawno temu, obiecałem sobie i Wam - wiernym czytelnikom tego bloga (razem będzie jakieś 3 osoby), że będę prowadził "pamiętnik znaleziony w logu" czyli opisywał moje boje z linuxem a konkretniej z serwerem dedykowanym pod hosting moich stron www.

Dziś wrócę do tej tematyki opisując jak na systemie debian w wersji 5 (o ile pamiętam to jest lenny) zbudowałem prosty backup plików i baz danych.

System jest banalnie prosty, żeby nie powiedzieć prostacki, ale lepszego na razie nie potrafię zrobić, jak się nauczę - opowiem.

19
paź.
2007
palikowski

Monitorowanie obciążenia (load) serwera linux, raportowanie na mail

h2. Pamiętnik znaleziony w Logu - część 1

W tym odcinku poznamy sposób aby dostawać na swój mail codzienny raport z uptime i wartościa load serwera z poprzedniego dnia.

18
paź.
2007
palikowski

Poranek Admina - krytyczne aktualizacje dla drupala

To miał być zwykły poranek, ale atmosfera popsuła się jak tylko odebrałem pocztę. Osiem przesyłek pochodziło od specgrupy drupalowych weryfikatorów bezpieczeństwa. Na nieszczęście dwa raporty pasowały do modułów przeze mnie używanych a trzeci dotyczył samego drupal core, który otrzymał nowe wersje - 4.7.8, 5.3 i wyczekiwaną betę 2 wersji 6.

Tak więc od 5:30 do 7:00 patchowałem sobie spokojnie basoofkę, teraz zabieram się za ten blog, a potem za inne drupalowe strony rozsiane po serwerach...

16
paź.
2007
palikowski

Pamiętnik znaleziony w Logu - Wstęp

Jako świeżo upieczony admin 'na swoim' stanąłem przed wieloma bardzo różnymi zagadnieniami, związanymi z administracją serwerem internetowym. Ponieważ lubię dzielić się wiedzą (nawet na siłę i bez żadnego zainteresowania z drugiej strony) postanowiłem zacząć gromadzić 'moje boje' z serwerem dedykowanym.

Subskrybuj zawartość