22
lt.
2011
palikowski

DrupalCentrumPL - wszyscy na pokład!

Panie, Panowie, Androidy...

Pora zdjąć różowe okulary i przestać udawać, że nasza polska drupalowa scena jest silna. Słowem może i tak, ale nasze rozproszenie i brak koordynacji wydają mi się znaczną przeszkodą w popularyzacji tego systemu wśród "nieświadomych mas". Musimy coś z tym zrobić, bo inaczej wymrzemy nie przekazując kolejnym pokoleniom Mocy :).

Takie Joomla! ma w Polsce witrynę, która zawiera masę przydatnych, podzielonych w ładną strukturę subdomen i kategorii, materiałów. Sam z niej korzystałem ostatnio i było mi wstyd że nasze "Centrum" to kilka blogów, 3 fora i 3 sajty ze screencastami... czyli mamy DeCentrum, co prowadzi do powielania dyskusji, support requestów, newsów i poradników.

Pora zacząć budować coś porządnego dla polskiej gawiedzi, która dopiero zaczyna i potrzebuje jakiegoś naprawdę kompletnego serwisu, a nie rozrzuconych po całym necie strzępów.

Nie robimy tego dla geeków, tylko dla zwykłych obywateli. Nikt tego lepiej nie zrobi niż my, osoby potrafiące odróżnić ziarno od plew, wskazać innym ścieżkę wiodącą do drupalowego zen.

Wkrótce podam więcej szczegółów, ale nie będzie chyba niespodzianką, że potrzebni będą newsmani, autorzy poradników, tłumacze, wykopywacze linków i moderatorzy.

Zatem - kto się nie boi powiedzieć "Tak, możecie na mnie liczyć!"?

a może coś w formie

Wpisał Tomasz Łaniewski (niezweryfikowany) 22 February 2011 - 3:35am.

a może coś w formie http://stackoverflow.com/ dla Drupala, po polsku, gdzie linkowalibyśmy do tych wszystkich forów/screencastów - bo trochę wątpie żeby wszyscy autorzy naglę zjednoczyli się pod jedną banderą (co pewnie byłoby najlepsze)

ciepło, ciepło, a nawet

Wpisał palikowski 22 February 2011 - 8:06am.

ciepło, ciepło, a nawet gorąco :)

W polskim centrum Drupala

Wpisał Konrad (niezweryfikowany) 22 February 2011 - 10:05am.

W polskim centrum Drupala "wystarczyłoby" przetłumaczyć i lepiej uporządkować to, co jest na www.drupal.org :) 1:1. Wszystko, czego potrzeba do szczęścia jest już opisane. Po angielsku. W modelu Stackoverflow jestem w stanie od czasu do czasu wykopać linki, oceniać dodane i pisać krótkie porady.

jestem:)drupal nie jest mi

Wpisał mareckimx (niezweryfikowany) 22 February 2011 - 11:37pm.

jestem:)drupal nie jest mi obcy:)
moge sie udzielac i pisac tutki:)

Serio ktoś tak udaje...?

Wpisał Szy. (niezweryfikowany) 23 February 2011 - 12:07am.

Serio ktoś tak udaje...? :>

Moim zdaniem będzie bardzo trudno. Gdyby byli chętni, dawno by to robili :/ A tak...

Weź sobie Krzychu do serca co pisze Tomek: zacznij z takiego pułapu, z którego nie będzie trzeba wiele zniżać do pułapu rzeczywistego. Wzlecieć wyżej można zawsze.

Czego życzę.

:]

Szy.

a ja uważam, że po prostu

Wpisał palikowski 23 February 2011 - 1:21am.

a ja uważam, że po prostu wcześniej nikt nie tematu "zaczął", nie zaproponował konkretnego planu. Tyle lat panował zastój, że w końcu ktoś postanowił przełamać ten marazm i jest to Michał 'dajpanspokoj' Pękała, który rzucił pomysł. Kolejne 2 osoby przyłączyły się z marszu a teraz szukamy następnych (3-4 potwierdziły chęć udziału). Więc myślę, że to trochę jak z ircem - póki nie zaproponowano konkretnego terminu to irc niemal nie istniał. Teraz mamy już kilkanaście spotkań za sobą - czyli potencjał był, brakowało katalizatora.

Wkrótce konkrety i pierwsze efekty :)

Bardzo słuszna uwaga. Trzeba

Wpisał Konrad (niezweryfikowany) 23 February 2011 - 9:34am.

Bardzo słuszna uwaga. Trzeba mieć konkretny plan. Ja bym radził pójść dalej. Należy wyznaczać proste cele. Cele muszą być proste, mierzalne i ograniczone w czasie. Centrum Drupala powinno, moim zdaniem, regularnie ogłaszać cele dla społeczności. Coś w stylu Sprintów Drupal'a. Przykład celu: "10 tutoriali o Views do końca marca". Dajemy sygnał społeczności, co jest dla nas priorytetem w określonym czasie. Pracuje się łatwiej i można mierzyć poziom sukcesu. Ładniej brzmią komunikaty prasowe, dzięki którym można promować Drupala w Polsce. Cel nie stoi w konflikcie z resztą działalności, ale jest drogowskazem i konsoliduje społeczność.

Jestem za, a nawet jeszcze

Wpisał Marcin (niezweryfikowany) 2 March 2011 - 4:13am.

Jestem za, a nawet jeszcze bardziej :)

Niestety ja dopiero raczkuje jeśli chodzi o drupala. Ale ciągle się edukuje :)

Bardzo chętnie bym wziął udział w tym projekcie, może narazie w roli tłumacza ale z czasem kto wie ? :)

Jestem jak najbardziej za. Co

Wpisał Damian (niezweryfikowany) 13 March 2011 - 6:29pm.

Jestem jak najbardziej za. Co prawda jestem początkujący w temacie Drupala, ale w kupie siła, wiec łączmy doświadczenia i odkrycia, aby móc propagować tego CMS'a w Polsce.