08
paź.
2007
palikowski

Houston, mieliśmy problem, czyli Apollo 13

Uczestniczyłem w "Apollo 13 - an ITSM case experience". Każdemu zainteresowanemu tematyką ITIL, a w szczególności Service Management, bardzo polecam to doświadczenie.

Jechałem z wielką niepewnością. Z uwagi na urlop ominęły mnie najważniejsze szkolenia z tej tematyki, miałem tylko ogólne pojęcie o ITIL i jego wdrożeniu, stąd uczestnictwo w jakiejś grze, symulacji, pod presją czasu i bez przygotowania było perspektywą co najmniej stresującą.

Okazało się, że cały dzień może minąć szybciej niż kiedykolwiek. Intensywność gry, błyskawicznie zmieniające się warunki i szybko uciekający czas sprawiły, że kompletnie zatraciliśmy poczucie upływających godzin. Okres od 9 do 17, z przerwami na lunch i 2 kawy, minął mi jak 2-3 godzinki.

O szkoleniu (spotkaniu? wydarzeniu?) niewiele mogę powiedzieć. Po pierwsze nie wiem na ile producent gry pozwala na zdradzanie tajników, po drugie każda wskazówka byłby to gigantyczny spoiler dla czytających, a to psuje de facto zabawę.

Kilka rad:

1) nie martwcie się że zostanie obnażona Wasza niewiedza. Nie ma na to czasu. Nawet jak zawalicie w danym momencie swoje zadanie i tak za 2 minuty cała grupa będzie żyć następnymi wydarzeniami ze świata gry.

2) nic wam nie da znajomość procedur Waszej firmy. To w co zostaniecie wrzuceni to konieczność zbudowania ich od zera - za pomocą zaawansowanych technik znanych z gier RPG - długopis, kartka papieru i tupet.

3) zimna krew, współpraca z grupą, odwaga aby na kogoś krzyknąć (a może to być np. Twój dyrektor - uczestnik gry) - wszystko to jest bardzo ważne. Ja (i pewnie wielu innych informatyków) nie radziłem sobie z tym wszystkim szczególnie dobrze, nie przejmuj się :).

A na koniec podsumuję - grało się rewelacyjnie, prowadząca firma CTPartners odwaliła kawał dobrej roboty, a twórca szkolenia - Gaming Works - wykombinowało świetny sposób na pokazanie każdemu niedowiarkowi, że procesowe podejście do zarządzania usługami IT może być naprawdę skuteczne.

Więcej dowiecie się na:
http://www.apollo13.pl/
http://www.gamingworks.nl/
http://ctpartners.pl/