wdrożenia

20
cz.
2014
palikowski

Open Source jest tylko dla odważnych? Czyli jak wybieramy system dla siebie

(źródło paska - dilbert.com)

Mam czasem wrażenie, że marketingowcy sprzedający gotowe, pudełkowe, komercyjne produkty starają się "ustrzec" swoich klientów przed Open Source. Bo przecież płacąc za komercyjny produkt dostajesz:

a) wsparcie producenta lub dealera,
b) nowe funkcje, poprawki do błędów, łatki bezpieczeństwa
c) lata pracy doświadczonego zespołu, który skroił produkt gotowy do użycia, idealnie dopasowany, niemal bezobsługowy...

Decydując się na Open Source masz za to same problemy:

a) wsparcie i tak musisz wykupić na rynku, jako polisę ubezpieczeniową w razie awarii, która może zatrzymać Twój biznes,

b) nowe funkcje, poprawki i łatki są - o ile akurat ktoś będzie miał czas i chęć je napisać (czytaj - jedna wielka loteria i brak gwarancji),

c) lata pracy zespołu - może nawet większego i pracującego (sumarycznie) dłużej, ale zupełnie nieskoordynowanego, więc czasem ciągnącego wóz w 2 albo 3 (albo 5) różne kierunki, walczącego ze sobą. Czytaj - produkt jest pełen śmieciowego kodu, nie ma w nim za grosz konsekwencji i tak dalej...

Prawda jest jednak taka, że... nie ma idealnych rozwiązań i wszystkie powyższe stwierdzenia zawierają ziarenka prawdy. Te ziarenka, kiedy je rozsypiesz na stole i postarasz się poukładać w jakąś sensowną całość (np. podczas analizy jaki produkt wybrać) potrafią stworzyć fascynującą, ale niesamowicie skomplikowaną macierz kosztów, wymagań, zagrożeń, znanych problemów, ryzyk i szans - nie do ogarnięcia przez typowego decydenta, który szuka rozwiązania klasy CRM, CMS/WCM, ECM czy innego (o ERP nawet nie wspominam, bo to nie moja liga i tylko sobie wyobrażam jak tam musi być hardkorowo :P).

28
mrz.
2006
palikowski

Mambo 4.5.x - społeczność Shadowrun RPG

Luźne notatki z moich doświadczeń w używaniu i dostosowywaniu "Mambo 4.5.x http://mamboserver.com do potrzeb strony Shadowrun-polska.

Poniższy tekst będzie uzupełniany co jakiś czas.Strona Shadowrun-Polska powstała dość niespodziewanie. Ot dwóch zapaleńców, miłośników Shadowrun RPG (palik i mattness) spotkało się w Sieci. Uznali że ich działania mają ten sam cel i należy natychmiast zjednoczyć siły oraz powołać do życia stronę i forum o tym zapomnianym niemal RPG.

Zafascynowany podówczas Mambo wybrałem ten CMS jako 'bazę' na której strona powstanie. Sceptyczny Mattness nie szczędził krytyki i dzięki temu poznawałem coraz to więcej i więcej błędów i niedoróbek Mambo. Teraz, gdy strona trochę okrzepła a błędy w większości zostały wyeliminowane mogę pokusić się o pierwsze podsumowanie.

Instalacja na pierwszym serwerze - tripod.lycos.co.uk - przebiegła bez większych problemów, późniejsze przenosiny na serwer dhost.info oraz nytka.org wymagały już trochę zachodu (zmiany ścieżek, konfiguracji, niektóre komponenty w nowym środowisku odmawiały współpracy itp - normalka). Niestety darmowe serwery oferują ograniczone możliwości - tryb safe_mode uniemożliwia na przykład tworzenie przez skrypt plików, co skutecznie utrudnia pracę wszelkich galerii (tworzenie miniaturek) oraz instalatorów Mambo. Sztuczki z dostępem skryptu przez FTP są dość uciążliwe i często zawodne.

Ostatecznie wylądowaliśmy na płatnym serwerze hostbank.pl, gdzie zainstalowałem skrypt całkiem od nowa i za pomocą phpMyAdmina wgrałem po kolei dane o użytkownikach, treść artykułów i tak dalej. Komponenty instalowałem od nowa (część z nich w nowszych wersjach).

ZAŁOŻENIA PROJEKTU

Strona miała podstawowe założenie - skupić polskich fanów systemu Shadowrun. Do osiągnięcia celu postanowiliśmy umożliwić każdemu odwiedzającemu:

- zarejestrowanie się
- wpisanie swoich danych dotyczących shadowruna (czy gra, grał bądź dopiero zaczyna, czy szuka ludzi do gry czy tylko do pogadania)

28
mrz.
2006
palikowski

OSCommerce MS 2.2 - OSC

Tekst mówi o wdrożeniu sklepu internetowego opartego o skrypt "osCommerce MS 2.2 http://oscommerce.com/. Być może zastanawialiście się kiedyś czy jest to trudne, czy system ten jest stabilny i jak sprawuje się w działaniu. Sam szukałem trochę informacji na ten temat, dlatego piszę ten tekst - niech się komuś przyda.

Zmartwię tych, którzy szukają opisu uruchomienia płatności przez internet (karty kredytowe, inteligo, mbank). Moje zlecenie nie zawierało tego punktu dlatego nie mogłem sprawdzić czy odpowiednie skrypty działają poprawnie. Mogę tylko powiedzieć, że znalazłęm je w bazie kontrybucji (do allpay i cashbill).

Instalacja i konfiguracja sklepu przebiegała bez żadnych problemów. Instalowanie dodatkowych funkcjonalności przebiegała równie dobrze. Na stronie projektu jest ogrom tzw. Kontrybucji - czyli napisanych przez developerów 'wtyczek' do sklepu. Mimo iż, jak przestrzegają twórcy osCommerce, każda kontrybucja jest instalowana na własne ryzyko, naprawdę rzadko trafiają się niedziałające.

Nie znaczy to, że instalacja i konfiguracja jest ekstremalnie prosta - znajomość podstaw php i języka angielskiego przydadzą się. Wtyczki są instalowane podobnie jak mody do phpbb - poprzez dodawanie i edycję plików samego osCommerce. Łatwo drobnym błędem uszkodzić stronę.

Nagrodzić należy pomysł osobnego pliku config dla lokalnej i zdalnej instalacji - dzięki temu nie nadpiszemy sobie konfiguracji (dość zawile napisanej) w trakcie przenoszenia plików między instalacjami.

Sama struktura plików systemu jest dość przejrzysta i łatwo w niej się odnaleźć. Ułatwia to modyfikację kodu, bo po chwili wiemy już gdzie czego szukać.

Subskrybuj zawartość