17
wrz.
2010
palikowski

Książki informatyczne - mój zbiór i opinie

Od dawna zbieram się do napisania paru słów o książkach informatycznych, które posiadam. Ponieważ na długie recenzje mnie czasowo nie stać, postanowiłem, że zamiast tego umieszczę tu po kilka zdań na temat tych kilku, które przeczytałem i polecam. Niektóre linki do książek zawierają kod partnerski z http://pp.helion.pl.

Wpis będzie sukcesywnie rozszerzany o kolejne pozycje.

JavaScript dla każdego. Wydanie IV - bardzo ciekawa pozycja, jeśli ktoś chce szybko nauczyć się Javascript'u. Inwestycja w tę książkę zwróciła mi od razu się 13-krotnie, bo po jej przeczytaniu napisałem stronkę za którą skasowałem 800zł. Właściwie to najpierw zgodziłem się napisać tę stronkę a potem szybciutko kupiłem coś o javasctipt, no ale pomińmy ten szczegół :). Polecam dokupić do niej coś o JQuery albo innym ajaxowym 'badziejstwie', bo tu niewiele znajdziemy. Mimo to, jako podstawa, sprawdza się świetnie.

PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW. Vademecum profesjonalisty. Wydanie trzecie - właściwie bez tej książki nie byłbym webmasterem, absolutnie polecam, do dziś znajduję w niej odpowiedzi, podpowiedzi i przykłady na niektóre pytania dotyczące PHP. Podobnie jak z Javascript - zakup zwrócił się bardzo szybko. Scenariusz był identyczny - podjąłem się napisania strony i szybciutko kupiłem książkę, żeby uzupełnić luki w wiedzy. Wizja kasy i ewentualnego zlicznowania z rąk niezadowolonego klienta dobrze działa na zdolność przyswajania wiedzy.

SQL Server 2005. Programowanie. Od podstaw - powinienem zapytać kolegi siedzącego biurko obok, który najczęściej z niej korzysta, ale myślę, że najlepszą rekomendacją będzie to, że projektując bazy danych i kwerendy zajmujące nierzadko więcej niż 1 ekran bardzo często znajduje tam to czego mu potrzeba. Właściwie to kupiłem ją bardziej dla niego niż dla siebie, ale czasem też skorzystam :).

Apache. Receptury - recepturki dla tych, którym konfigurowanie Apache sprawia problem. Mi sprawia, stąd ten zakup. Jest tam całkiem spory zestaw życiowych przypadków i sposobów ich rozwiązania. Jakoś pewniej mi się pracuje z tą książką niż z poradami znalezionymi na rożnych forach.

Tomcat. Przewodnik encyklopedyczny - jeszcze nie mam zdania, ponieważ zakup okazał się nieco zbyt "na wyrost". Miałem kiedyś w perspektywie administrowanie Tomcatem, skończyło się na drobnych pracach przy JBOSS'ie, do których taka kobyła, choć robi pozytywne wrażenie, nie jest potrzebna.

Linux, Apache, MySQL i PHP. Zaawansowane programowanie - mimo, że zawiera sporo materiału, pozycja ta jakoś mnie nie porwała. Może jeszcze nie dorosłem do stosowania opisywanych tam zaawansowanych rozwiązań, może za mało programuję obiektowo w PHP (o PHP jest w tej książce najwięcej). Kupiłem chyba głównie dlatego, że była jakaś promocja w Helionie i dość tanio wyszło, a przecież może się kiedyś przydać :)

Projektowanie serwisów WWW. Standardy sieciowe - Ta książka (ja czytałem wydanie 2 a w Helionie właśnie szykują 3) jest o tyle ciekawa, że przekazując wiedzę praktyczną jednocześnie uświadamia życiowe konsekwencje przestrzegania i olewania standardów używanych do budowy stron www. Zanim ją przeczytałem miałem do nich bardzo chłodne podejście, kojarzyłem je głównie z upierdliwym dzierganiem CSS'ów tak, aby IE/FF/Opera wyświetlały stronę poprawnie. Lektura otworzyła mi oczy na wiele innych aspektów tego tematu - polecam gorąco.

Wydajne witryny internetowe. Przyspieszanie działania serwisów WWW - sympatyczna bo krótka i treściwa pozycja, z której dowiemy się jak możemy przyspieszyć ładowanie stron. Co ważne nie ma tu mowy o PHP czy MySQL - zamiast tego dowiemy się sporo o tym jakie pułapki wydajnościowe i rezerwy do odzyskania kryją się protokole HTTP, ilości żądań DNS, kompresji, nagłówkach, umiejscowieniu i zmniejszaniu ilości plików CSS i JS. Kiedy przeczytałem spis treści od razu uznałem, że ta książeczka uzupełni ważną lukę w mojej (nie)wiedzy. Miałem rację :).

Wysoko wydajne mysql optymalizacja archiwizacja replikacja - tutaj niewiele powiem, ponieważ dopiero co kupiłem, jak już przeczytam i zastosuję w praktyce na pewno zdam relację.

Ajax i PHP - jeszcze nieprzeczytana

Flex 3 - Oficjalny Podręcznik - jeszcze nieprzeczytana

JQuery 1.3 - jeszcze nieprzeczytana