19
li.
2007
palikowski

krytycy reklamy kontratakują

Ostatnio ruszyła się nieco dyskusja na temat reklam w blogosferze. Ponieważ codziennie czytuję raczej niewiele blogów, odniosę się tylko do wpisów na netto Marcina Jagodzińskiego, a konkretnie do serii notek, które warto przeczytać:

http://netto.blox.pl/2007/11/wirus-lizusostwa.html
http://netto.blox.pl/2007/11/krytycznie-o-krytykach.html
http://netto.blox.pl/2007/11/blogowanie-czyli-hobby-z-bonusem.html
http://netto.blox.pl/2007/11/pay-per-post-and-get-lost.html
aż wreszcie: http://netto.blox.pl/2007/11/jeszcze-o-blogosferze-i-bilboardach.html

Sporo tego, ale uważam, że warto propagować wszelkie głosy 'z drugiej strony barykady' w sprawie reklam obecnych w naszym świecie - nie tylko internetowym.

Co prawda powyższe notki wiążą się z nowym na polskim rynku sposobem umieszczania przekazu reklamowego na blogach (a konkretnie ofercie serwisu http://krytycy.pl), ale jest to całkiem dobry punkt wyjścia do spojrzenia na problem z szerszej perspektywy - reklama zaczyna wymykać się spod jakiejkolwiek kontroli.

Pisałem o tym nie raz - przykładowo "tutaj http://palikowski.net/node/89, opisując rosnące zdenerwowanie wychodzeniem przekazu reklamowego z ramek, a to "tutaj http://palikowski.net/node/1060, zwracając uwagę na truciznę zwaną pozycjonowaniem, jaka toczy internet, a to "tutaj http://www.palikowski.net/node/1071, podając kolejny przykład niestrawnego nawet dla mnie wykorzystania ulotek na cmentarzach.

Moje 3 grosze na dziś brzmią mniej więcej tak: działy marketingu mają za sobą siłę megakorporacji, przyzwolenia społecznego, niejasności prawa i uregulowań dotyczących internetu. Przeciwnicy reklamy mogą pisać rozpaczliwe notki, używać adblock'a, bojkotować blogi przemycające w treści promocyjny przekaz.

Rynek narzuca firmom walkę o każdego klienta, bez oglądania się na jego dobro, prawdę, jakość produktu. Problem reklamy to tylko wierzchołek góry lodowej. Ja widzę cały zgniły mechanizm, w którym większe nakłady idą na kampanię medialną niż na fizyczną pracę ludzką, związaną z wytworzeniem (często w katastrofalnych warunkach) produktu, a to moim zdaniem nie jest normalne.

W dodatku cały szereg czynników związanych z wartością reklamy, pozycji w google, czy ogólnie marketingiem, sprawia, że internet staje się coraz mniej wolny, mniej przyjazny autorom, coraz bardziej zaśmiecony przeróżnymi 'zapleczami' i sztuczną treścią/pożywką dla google.

Jedyne co nasuwa mi się obecnie na myśl to walczyć. Jak, z kim, kogo do tej walki pozyskać, to pytania, na które dziś nie znam odpowiedzi.