29
st.
2013
palikowski

Nauka programowania nie musi być trudna - Codecademy

Programowanie to bardzo niedoceniana dziedzina. Nie-informatykom wydaje się, że to wiedza tajemna, ogromnie trudna i generalnie nieprzydatna, a wcale tak nie jest.

Prawda jest taka, że programowanie nie jest wcale tak trudne a jego podstawowe zasady są wspólne dla większości języków. Co więcej, jeśli już je poznasz to mogą Ci się przydać w pracy, w domu, na uczelni - i to wcześniej niż myślisz. Wiele czynności, które wykonujesz cyklicznie na komputerze, można zautomatyzować. Raporty dla szefa, przepisywanie tabelek z excela do innego systemu, wykonywanie kopii zapasowych, wyciąganie danych z różnych źródeł i systemów - wszystko to na co dzień robią miliony osób na świecie. Gdyby tylko wiedzieli, że mogą napisać sobie program, który zrobi część pracy z nich...

Z moich obserwacji wynika, że większość nie-informatyków spotyka się po raz pierwszy z programowaniem używając arkusza kalkulacyjnego - zwykle Excela i jego formuł. Jeśli kiedykolwiek świadomie używałeś formuł w Excelu to mam dobrą wiadomość - programowanie polega właściwie na tym samym co używanie formuł i adresów komórek w Excelu, czyli:

- podstawianiu wartości pod zmienne (A2 = A1)
- wykonywaniu na nich operacji (B3 = B1+B2)
- korzystaniu z funkcji, do których wstawiasz parametry (C3 = SUMA(A1:B1)
- i tak dalej.

Istnieje wiele języków programowania, wiele różnych programów (tak jak Excel, Access, nawet Word) udostępnia możliwość pisania w nich własnych makr, skryptów.

Ale jest różnica w wyguglowaniu lub poznaniu "po omacku" formuł i makr w Excelu, a świadomego ich używania - zrozumienia podstaw, które leżą we wszystkich sposobach i językach programistycznych. Takie podstawy można potem szybko zastosować do dowolnego narzędzia programistycznego - wystarczy zorientować się w tym jak w danym języku zapisać dane działanie (np. wywołanie funkcji, czy podstawienie wartości do zmiennej) - reszta będzie już prosta.

Jak takie podstawy zdobyć? Z pomocą przychodzą twórcy strony Codecademy, na której znajdziemy zestaw kilkunastu kursów dotyczących programowania. Jest ona sprytnie pomyślana - tak aby nauka przebiegała bardzo skutecznie, nawet dla zupełnych nowicjuszy. U źródeł jej sukcesu wymieniłbym:

- bardzo krótkie, "atomowe", ćwiczenia, podzielone na lekcje, zestawy lekcji i kursy,
- motywujące "odznaki" za każde osiągnięcie (np. pierwsze 10, 50, 100 ćwiczeń),
- niezbędne minimum teorii jest zawsze połączone z okienkiem edytora, w którym kursant dostaje kawałek kodu, który musi przerobić/rozwinąć, tak aby zadziałał,
- dość częste powtórki, utrwalające nabytą wiedzę,
- przyjemny interfejs :)

To wszystko sprawia, że bardzo polecam Codecademy nowicjuszom, ale też osobom, które już trochę potrafią. Ja sam traktuję wizytę tam jako miły przerywnik i sposób na uporządkowanie mojej "poszatkowanej" i dziurawej wiedzy :). Obecnie bardzo zaciekawił mnie kurs Parse API, który bardzo prosto wyjaśnia na czym polega RESTful i korzystanie z API różnych aplikacji z poziomu języka JavaScript. Wcześniej z przyjemnością "odbyłem stosunek" z kursem jQuery i kilkoma innymi modułami różnych kursów. Mój profil można podejrzeć tu.

PS. Codecademy opisywałem niedawno na moim blogu o webware, ale uważam, że warto szerzyć ideę nauki programowania gdzie się da, stąd ta swego rodzaju "powtórka"