palik - blog

24
kw.
2010
palik

mp3 wczoraj i dziś

Jakieś 15 lat temu odpaliłem swojego świeżutkiego Windows 95 na mocarnym Pentium 180 ze 128MB RAM i z drżeniem serca wpisałem ppp/ppp w pola użytkownik i hasło połączenia modemowego na numer 0202122.

Ówczesna usługa TP, wdzwaniany dostęp do internetu z każdego telefonu w Polsce, była przez długi czas jedynym sensownym ogólnodostępnym sposobem na dostanie się do zasobów globalnej sieci.

Oszałamiająca prędkość 56kbps na której łączył się modem, pozwoliła mi na ściągnięcie piosenki "Creep" zespołu Radiohead, w formie wav (mp3 nie było wtedy zbyt rozpowszechnione) w niecałą godzinę. Liczyłem impulsy telefoniczne i kosztowała mnie ta piosenka jakieś 5 czy 10 złotych wtedy, nie pamiętam dokładnie.

Dziś przeciętne łącze w domu jest tak szybkie (albo już niedługo będzie), że nie opłaca się wstawać po płytę leżącą na półce. Prościej kliknąć po nią na jedną z setek stron z torrentami i ściągnąć na dysk.

Jeśli ktoś powie, że to żadna rewolucja - niech poczeka następne 15 lat. Zdziwi się.

23
kw.
2010
palik

Hasło niepoprawne

Ostatnio odkryłem, że czytanie książek na telefonie może być całkiem sensowne, przyjemne, wygodne. Gorzej z wyborem "wolnych" książek w języku polskim w formatach do czytników, np. epub.

Nie ma tego wiele, a spora część to "próbki", czyli wersje demo pozycji, które możemy kupić w księgarni (co tak czy inaczej jest świetnym pomysłem).

Na szczęście można trafić na perełki w rodzaju darmowego zbiory opowiadań p.t. Hasło niepoprawne.

Shorty są naprawdę bardzo krótkie (idealne do czytania w trakcie stania w kolejce na korpostołówce, czy zajadania korpozupki), a humor dość mocno kojarzy mi się z Bułyczowem albo Lemem, czy Sheckleyem. Autor przyznaje się do uzależnienia od internetu ale opowiadanka są zrozumiałe również dla mniej lub bardziej normalnych ludzi :). Nie wszystkie są wysokich lotów, ale niektóre naprawdę ciekawie komentują naszą konsumpcyjną, usieciowioną, przereklamowaną i hiperpołączoną rzeczywistość.

Polecam serdecznie!

04
mrz.
2010
palik

Testowanie ScribeFire

Właśnie zainstalowałem sobie dodatek do Firefoxa Scribefire. Pozwala on dodawać wpisy na blogu za pomocą edytorka wbudowanego w interfejs przeglądarki. Nie muszę zatem wchodzić na swoją stronę, logować się, wybierać "dodaj zawartość" - wystarczy że wcisnę F8, wpiszę treść i zapiszę.

04
mrz.
2010
palik

drupal 6.16 i 5.22

dzisiejsze wydania drupala w wersji 5 i 6 łatają całkiem spro krytycznych luk bezpieczeństwa. admini do dzieła!

08
lt.
2010
palik

wpis z drupal editora

napisany na htc g1, a potem poprawiony w interfejsie www. Edycja działa, a polskie znaki też? byłoby świetnie.

Sprawdźmy jeszcze czy działa w drugą stronę - ążśźęćółń.

Czytelników bloga proszę o wyrozumiałość - testuję możliwości pisania bloga przez komórkę, za pomocą programu Drupal Editor...

o, właśnie odkryłem, że taksonomia działa :)

Subskrybuj zawartość