27
st.
2006
palikowski

2 Accessy w jednym windows

Na początek prosta sprawa. W firmie często 'chodzą' różne wersje baz danych - pan Janek umie accessa 97 więc robi w nim zestawienie faktur, pan Wacek opanował 2000 więc zrobił w nim bazę środków trwałych. A pani Zosia, któa ma te wszystkie zawiłości głęboko w poważaniu chce mieć dostęp do obu tych baz!

Mając zainstalowanego Office 97 Pro, nie mamy większego problemu, instalujemy po prostu wersję 2000, pamiętając aby dać instalację niestandardową i zaznaczyć opcję "Przechowaj następujące programy" w momencie gdy instalator pokaże nam jakie są zainstalowane wersje aplikacji office. Ja jeszcze postanowiłem instalować office'y w osobnych katalogach - np Microsoft Office97 i Microsoft Office2k.

Gorzej jak mamy już zainstalowane 2000 a potrzebujemy mieć jeszcze 97. Moja metoda nie jest może najszybsza, ale działa.

# Wywalamy Office 2000
# Z katalogu %windir%\fonts wywalamy plik hatten.ttf
# instalujemy office97 (albo samego access 97)
# w menu start katalogu "All Users" zmieniamy nazwę skrótu accessa na np. "MS Access 97".
# instalujemy Office 2k, pamiętając o zaznaczeniu "ptaszka"

Kolejność instalacji i usunięcie czcionki Hatten jest tu kluczowe, inaczej access 97 się nam nie uruchomi. Intuicyjne, prawda?

Mając dwa accessy pod jednym dachem musimy jeszcze zadbać aby możliwe było wybranie wersji podczas uruchamiania baz danych. Domyślnie bazy otwierają się w MS Access 2000. Trzymając shift dajemy prawy przycisk myszy na pliku accessa 97 i wybieramy opcję "Otwórz za pomocą...". Potem korzystamy z guzika "Przeglądaj" i znajdujemy plik c:\program files\office97\office\msaccess.exe. Nie używaj skrótu który siedzi katalog wyżej albo spotka cię kara :). Co prawda plik otworzy się w accesie 2000, ale od teraz już powinno być w menu pod prawym klawiszem myszki do wyboru jaką wersją otworzyć plik *.mdb.